Špatné je to, že ani sami hygienici nedokážou volajícím doktorům sdělit, kdy bude k mání. Na skladě není ani gamaglobulin, látka ke zvýšení odolnosti organismu proti některým infekčním onemocněním. Zem se slehla i po kombinované vakcíně na hepatitidu typu A, B nebo jen samostatné B.

„Každý den se přijde na očkovací látku zeptat několik lidí. Bohužel jim musíme sdělit, že ani my sami nevíme, kdy nám bude dodána. V příštím týdnu budu opět volat na hygienickou stanici a snad už budou mít nějaké konkrétnější informace,“ řekla k aktuální situaci havířovská praktická lékařka pro děti a dorost Danuše Nýtrová.

Očkovací látka není, a přitom pacientů s infekčním zánětem jater stále přibývá. Ti se na oddělení havířovské nemocnice léčí pomocí vitaminů, infuzí a klidového režimu. Ani zde v nemocnici není gamaglobulin.

„Včera odpoledne jsme přijali další dva pacienty nakažené žloutenkou typu A, a opět jsou z Frýdecko-Místecka. Nyní zde leží deset nemocných. Celkově se jedná už o třináctý případ,“ potvrdila staniční sestra Eliška Smilovská.

Obyvatelé z infikované lokality nenechávají nic náhodě a s náznaky příznaků onemocnění navštěvují lékaře.

„Musím říct, že lidé jsou obezřetnější. Samozřejmě, že se denně chodí ptát na vakcínu, ale také si chodí pro rady, jak se nemoc projevuje a jaké jsou její příznaky. Pokud máme podezření, ihned provádíme testy,“ řekla praktická doktorka z Frýdku-Místku Šárka Mikulová.

Krajská hygienická stanice o žloutence již žádné informace nepodává.

„Jakékoli informace o žloutence nepodáváme, je na ni uvaleno embargo. Vše už jde pouze přes Ministerstvo zdravotnictví v Praze. Navíc vakcinace proti žloutence typu A není v naší legislativě,“ uvedl lékař protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Ostrava. Lékárny v Karviné tvrdí, že očkovací látka by měla být v průběhu měsíce listopadu.