Připraven je fotbalový turnaj pro party z ulic a ze škol, desetiboj pro malé i větší děti o hezké ceny, nafukovací atrakce i populární závod na kolečkových bruslích.

„Je to tak trochu dětský den naruby,“ vysvětluje Ivana Sobolová, předsedkyně sdružení Duha Zámeček, které se zabývá volný časem kluků a holek z dětských domovů. „Zatímco běžně děti z domovů dostávají dárky od sponzorů a bývají hosty koncertů nebo fotbalových zápasů, tentokrát se prckové zhostí úlohy pořadatelů a připraví program pro děti z rodin,“ vysvětlila Sobolová.

Duha Zámeček se stará o volný čas dětí z šesti severomoravských domovů dlouhodobě s heslem: Místo dárků dáváme opuštěným dětem zážitky. Každý měsíc pro ně připravuje jednu víkendovou akci, například vodáckou výpravu, nocování pod širákem nebo sportovní turnaje.

„Lidé říkají, že z dětí z dětských domovů vyrůstají kriminálníci. My se tomu snažíme předcházet a dávat dětem dobrý základ ještě před tím, než opustí ústavní zařízení,“ řekla Sobolová.

Například tento víkend prožijí děti z DD Dubová, Fulnek, Příbor, Hranice a Čeladná nejen v Havířově, ale také v Českém Těšíně, kde připraví program pro rodiny zaměstnanců společnosti Kovona Systém.

„Firma nám věnovala na naši novou táborovou základnu židle, my jim za to připravíme dětský den,“ upřesnila Sobolová.

Havířovský Duhový den, který začíná v 10 hodin, doprovodí svými písničkami populární šumperská kapela o5 a Radeček a také nadějná havířovská formace Fat Skewers neboli Tlustý špejle.

Projekt Duhy Zámeček pro děti z dětských domovů se setkal s mimořádným ohlasem. Kromě havířovského magistrátu jej podporují také Nadace Terezy Maxové, Nadace OKD i soukromé firmy, například OSTROJ nebo Prefa Brno.