Ve dvou oborech tam bude od října studovat sedmdesát studentů kombinovaného studia dva obory: polonistiku ve sféře podnikání a sociální geografii a regionální rozvoj.

Vedoucí katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Vladimír Baar řekl, že katedra funguje po vzoru obdobných vzdělávacích institucí v Německu.
„Za poslední roky se podařilo koncepci práce katedry zcela přebudovat a funguje podle zkušeností, které její pracovníci a pedagogové nasbírali na stážích v Německu a nyní ve Spojených státech amerických,“ prohlásil Baar.

Studenty českotěšínské odnože fakulty ujistil, že ačkoli je jejich forma studia distanční a přednášek a seminářů nebude tolik jako ve studiu prezenčním, vyučující na ně budou klást stejné nároky.

Českotěšínské detašované pracoviště Ostravské univerzity sídlí v prostorách Základní školy Pod Zvonek, dříve ZŠ Slovenská, na okraji sídliště Svibice.
„Studenti k nám budou jezdit ze vzdálenějších míst, ale myslím, že tady budou mít prostor k výuce i relaxaci,“ řekla ředitelka školy Renáta Wapieniková.

Absolventi získají v průběhu studia řadu poznatků z oblasti geografických a příbuzných věd. Důraz je v průběhu studia kladen na rozvoj klíčových kompetencí, jako jsou znalosti informačních technologií, komunikačních dovedností, jazykových znalostí a různých aspektů projektového řízení v územním rozvoji. V rámci prakticky orientovaných profilujících kurzů je rozvíjena schopnost využívat teoretické poznatky při řešení problémů rozvoje obcí, měst a regionů.

Dvaadvacetiletá Kateřina Golíková bude do Českého Těšína jezdit až z Bruntálska, z Třemešné. „Obor sociální geografie mě hrozně baví. Studovala jsem ho v Olomouci, ale bohužel neúspěšně, a tak to chci nyní zkusit i při zaměstnání tady v Těšíně,“ řekla.

Pro její o rok starší kolegyni Miroslavu Krzyzankovou ze Smilovic je vysokoškolské studium nové.