Orlovští strážníci se o víkendu nezastaví. Mládež vyráží do ulic a někteří z nich se dopouštějí přestupků. „Víkend co víkend pravidelně kontrolujeme všechny hospody, diskotéky a bary ve městě, a to nejen v centru, ale i v okrajových částech. Kontrolujeme mladistvé a nezletilé, zda nepijí alkohol,“ řekl velitel strážníků Rostislav Szczurek.

A nejinak tomu bylo i o tomto víkendu. Okrajové části byly bez problémů, v hospůdkách posedávaly většinou starší ročníky. Zato v centru města to žilo.

„Hned prvního podnapilého nezletilce jsme přistihli krátce před osmou hodinou večerní. Byl jím 16-tiletý hoch, který nechtěl uvést, kdo mu alkohol podal,“ uvedl velitel směny Robert Babisz. Pokud člověk na místě uvede jméno osoby, která mu alkohol nalila nebo koupila, dá se věc vyřešit na místě v blokovém řízení, pokud neuvede, je předveden na Policii ČR.

„Ta věc prošetří a oznámí to rodičům dítěte. Přestupek řeší i další orgány jako sociálka, ochrana péče o děti nebo kompetentní orgán, městský úřad,“ vysvětlil další postup Robert Babisz.

Dalším načapaným byl o jeden podnik dál opět šestnáctiletý hoch, kterému strážníci naměřili 0.45 promile alkoholu v krvi. Jako první mladík i on ztratil paměť a nemohl si vzpomenout na jméno kamaráda, který mu pivo koupil, a tak putoval na služebnu policie.

Tu noc nepili jen nezletilci, ale dokonce i mladiství. „Podrobili jsme dechové zkoušce čtrnáctiletého kluka, nadýchal 0.734 promile, což odpovídá, tak jednomu dvou pivům. Se svým o rok starším kamarádem byli oba opět předáni policistům a volali se k nim rodiče, ať si po výslechu pro ně přijedou. Oba se dušovali, že nepijí, jen dnes, kdy jejich kamarád slavil narozeniny,“ prohlásil strážník Babisz.

V centru města funguje jedna hlídka, která se pohybuje nonstop na místě mezi kinem Vesmír a starým Priorem. „Tato hlídka má na starosti hlavně dění kolem ulice Osvobození, kde si obyvatelé stěžují na hlučící mládež venku. Je to problém dlouhodobý a my se snažíme co nejvíce zamezit mládeži, aby neporušovala po desáté hodině noční klid. Ale když jsou třeba dvě hodiny ráno a skupinka mladých se mezi sebou baví polohlasně, rozléhá se to po okolí, my je však z místa vyhnat nemůžeme. Mají právo na to být venku,“ říká jeden z hlídkujících strážníků. „Jediným řešením, by bylo přesunout tenhle klub na jiné místo, někam bokem, kde nebydlí tolik lidí. Diskotéka v těsné blízkosti domů je nešťastné řešení. S tím my však nic nezmůžeme,“ dodává strážník.

V sobotu kolem půlnoci pak strážníci udělili také blokovou pokutu mladíkovi, který hlasitě povykoval po okolí.

Celkem bylo o sobotní noci chyceno pět dětí, které požily alkohol, a jedna bloková pokuta byla udělena za porušování nočního klidu. Další dva případy se vyřešily na místě domluvou.

Strážníkům při hlídkování pomáhá také kamerový systém, kdy jsou kamery zaměřeny na riziková místa ve městě. Když se na kameře objeví člověk, který se dopouští přestupku nebo trestného činu, je k nim ihned povolána hlídka. Strážníci také reagují na každé zavolání občanů, a to i anonymního.