Na volání z mobilních telefonů se nic nemění, je stále směrováno přímo na Centrum tísňového volání Integrovaného záchranného systému v Ostravě.

„Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje přistupuje, podobně jako profesionální hasičské záchranné sbory v dalších krajích, ke slučování svých operačních středisek. Do prosince 2007 sloužilo vždy jedno v každém z šesti okresů kraje. K datu 11. prosince 2007 se sloučilo novojičínské s frýdecko-místeckým a také opavské s bruntálským. K datu 30. září 2008 dojde ke sloučení karvinského s frýdecko-místeckým. Tím se sníží počet na tři operační střediska hasičů v Moravskoslezském kraji se sídlem v Ostravě, Bruntále a Frýdku-Místku,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

V souvislosti se změnami hasiči slibují, že nebudou mít vliv na rychlost jejich zásahu. „Na činnost hasičů, především při nejrůznějších zásazích u požárů, dopravních nehod, povodní či různých technických pomocí, ani na úroveň poskytování dalších služeb obyvatelům, obcím a organizacím v kraji, to rozhodně nebude mít žádný negativní vliv,“ doplnil Kůdela.

Nové rozdělení bude funkční od odpoledních hodin 30. září. O změně byly vyrozuměny úřady i dobrovolní hasiči. Těm se také změní způsob ohlašování výjezdu. Hasiči si už teď zvykají na nové volací znaky.

„Sloučení operačních středisek ve výše uvedených okresech je další krok, kterým se HZS MSK připravuje na vznik Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje (IBC), ve kterém budou operátoři hasičů, záchranné služby, republikové i městské policie přijímat tísňová volání z území celého kraje a vysílat síly a prostředky pro zvládání mimořádných událostí,“ dodal Kůdela.

Vybudování IBC bude spolufinancovat EU prostřednictvím strukturálních fondů pro období 2007-2013, podílet se na něm bude také ministerstvo vnitra, Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava. Koncepce IBC vychází ze zkušeností s více než třináctiletým provozem ostravského Centra tísňového volání.