Podle epidemiologů a hygieniků se zákeřná nemoc může šířit dál. V současné době je na oddělení stále čtrnáct pacientů s hepatitidou.

„Musíme být na tuto situaci připraveni. Na stávajícím oddělení máme 24 lůžek, z toho na čtrnácti jsou hospitalizováni pacienti právě se žloutenkou. Na infekčním oddělení se léčí mnoho onemocnění, a proto jsme se rozhodli kapacitu o dalších zhruba dvacet lůžek navýšit. Včera jsme otevřeli další stanice infekčního oddělení, které byly prozatím uzavřeny. Tím zabezpečíme lékařskou a ošetřovatelskou péči potřebnou pro pacienty, u kterých bude diagnostikována žloutenka typu A,“ řekla marketingová pracovnice Romana Chmielová

Ve srovnání s loňským rokem infekční oddělení k dnešnímu dni přijalo už o 100 pacientů více. Byly povolány 4 sestry, které na infekčním oddělení pracovaly a nyní jsou v důchodu a od zítřka bude posílen tým lékařů o 1 lékařku z Fakultní nemocnice Ostrava.

“Žloutenka nesouvisí s ročním obdobím, ale s výskytem v určité lokalitě, kde není dodržována hygiena. Hospitalizace je ze zákona povinná a pacient zpravidla stráví na oddělení 3 týdny. Jakmile se u toho, kdo byl v kontaktu s nemocným, objeví chřipkové nebo zažívací potíže, měl by vyhledat lékaře“ sdělil primář infekčního oddělení MUDr. Ivo Mifek.

Předejít nákaze lze jednoduše, a to očkováním. Nikdo by však nečekal, že v dnešní době bude právě očkování takovým problémem. Vakcína není na celém území ČR a kompetentním lidem se ji zatím nedaří do republiky zajistit. Podle informací oslovených lékárníků by se situace měla změnit až na přelomu října a listopadu.