Už v úterý odpoledne přejde hasičský systém na nové uspořádání operačních středisek. Karvinské operační středisko, které dosud přijímalo tísňová volná a rozesílalo jednotky k zásahům, se ruší. Jeho činnost přebírá dispečerské pracoviště ve Frýdku-Místku.

Pro profesionální jednotky se toho moc nezmění. Dobrovolní hasiči však mohou počítat s tím, že budou k zásahům voláni častěji. Tak je totiž na Frýdecko-Místecku zvykem. Rozdíl je patrný i v Havířově a sousedním Šenově. Zatímco šenovští dobrovolní hasiči (dříve okres Frýdek-Místek, dnes Ostrava) jsou vysílání poměrně často k dopravním nehodám, havířovští dobráci jsou povoláváni jen k likvidaci bodavého hmyzu nebo větším požárům, kde je potřeba dohašovat, rozebírat konstrukce, aby se profesionální jednotka mohla vrátit na základnu a připravit k dalšímu zásahu.

Menší frekvence povolávání dobrovolných jednotek na Karvinsku není způsobena neochotou profesionálů spolupracovat s dobráky. Karvinsko je vzhledem k husté osídlenosti a množství průmyslových podniků a šachet pokryto profesionálními stanicemi, než právě Frýdecko-Místecko. Profesionálové na Karvinsku jsou schopni pokrýt všechny události, v oblasti Beskydských vrchů by to stačili jen stěží. Proto jsou tamní dobráci ve větší pohotovosti.

„My si na nedostatek práce nestěžujeme. Systém se průběžně upravuje a my jsme voláni k případům podle potřeby. Buď nás vyšlou okamžitě po nahlášení, nebo si nás povolá velitel zásahu přímo z místa. Jsme připraveni i na četnější zásahy,“ vysvětlil velitel havířovských dobrovolných hasičů Emanuel Došlík.