„Pokud je příznivé počasí, děti by měly trávit co nejvíce času venku, kde si mohou jednak hrát, ale kde na ně můžeme rovněž výchovně působit. Vnímání přírody od raného dětství je velice důležité. Proto zde nyní máme mnoho keřů a záhonů, kde s dětmi a rodiči například pěstujeme různé bylinky. Děti mohou sledovat, jak všechno roste a mění se,“ řekla ředitelka Naďa Mojová.

Součástí projektu jsou i doprovodné aktivity a právě v pondělí proběhla na zahradě sklizeň a ochutnávání úrody s názvem Jak chutnají bylinky.
„Připravili jsme odpoledne, kdy jsme vařili z bylinek čaj, dělali se jednohubky s pažitkou. Jídlo však přišlo až po vykonané práci. Každý rodič s dítětem si vytvořil a ozdobil jeden šlapák, který si nyní zapustili do země. Tím na zahradě vznikl ozdobený chodníček,“ dodala Mojová.

Celý projekt vyšel na 140 tisíc korun, z toho přes devadesát tisíc uhradilo ministerstvo. Zbylou částku si pokryla školka z vlastních zdrojů za částečné pomoci sponzorů. Peníze vyšly například i na zakoupení mikroskopů a lup nebo encyklopedií.

„Celkově to bylo poměrně náročné. Administrativně vypracovat dokumentaci k projektu není jednoduché. Také dotaci jsme získali v květnu a museli jsme ji do srpna profinancovat. Tudíž moc času jsme na realizaci neměli. Nakonec za pomocí všech, včetně rodičů, se to dobře zvládlo. Právě společné pondělní odpoledne, plné dobré nálady, bylo pro všechny tou správnou odměnou,“ doplnila Naďa Mojová.