Podle zjištění Deníku je na vině závada na elektrickém vedení. V současné době nejsou plně funkční lucerny veřejného osvětlení podél ulice U Skleníků a Požárnické. Také přímo v křižovatce svítí jen dvě bezpečnostní lampy s bílým světlem nad přechodem.

S občasnými výpadky se potýkají rovněž semafory. Například o víkendu byly mimo provoz, zatím v jiné dny řídí dopravu i v noci. Signalizace však prochází zkušebním provozem a technici postupně vyhodnocují zaznamenané údaje o zatížení křižovatky a ladí jednotlivé režimy.

Semafory jsou schopny okamžitě reagovat na stupeň zatížení všech směrů a počítač úměrně tomu prodlužuje intervaly. Například rozdíl v délce zeleného signálu pro průjezd Orlovskou ulicí může být i více než deset sekund.

Do jisté svízelné situace se mohou dostat chodci. Semafory totiž samy od sebe nezařazují zeleného panáčka a čekají, až jim dá chodec pokyn zmáčknutím tlačítka. Jinak svítí nad přechody pouze červená.

U této křižovatky není v provozu ani zvukový signál, který svou odlišnou frekvencí upozorňuje slepé nebo slabozraké na možnost přecházení, nebo naopak na povinnost čekat.

V budoucnu bude červený režim zařazen i pro automobily. „V době minimálního provozu, tedy především v noci, bude na semaforech stále červená. Zelená naskočí ve chvíli, kdy signalizace zaznamená blížící se vozidlo,“ vysvětlil Zdeněk Vlček z havířovského magistrátu.