Cvičení se konalo v pátek dopoledne. Vědělo o něm minimum lidí a pouze dva žáci, kteří hráli figuranty pro evakuaci pomocí vysokozdvižné plošiny.

Cvičení děláme každý rok, tentokrát však o něm skutečně téměř nikdo nevěděl. Učitelé vědí, jak mají v takovém případě postupovat. Všichni evakuovaní se musejí shromáždit na školním hřišti. Ze tříd odcházejí spořádaně přímo tam, aniž by šli do šaten. Kantoři přitom zodpovídají za to, že z ohrožené školy odvedou všechny děti,“ vysvětlil ředitel školy Svatopluk Novák.

Zatímco větší školáci neměli s poplachem žádné potíže, těm nejmenším museli učitelé vše vysvětlit. I tak byly někteří prvňáci vystrašení a někteří uronili i slzu. Hůře na tom byli hříšníci, kteří si z lajdáckosti zapomněli přezůvky a ven ze školy měli jít jen v ponožkách. Protože šlo jen o cvičení, mohli zůstat u východu, aby nemuseli na mokrou dlažbu a trávník.

Velitel havířovských hasičů Pavel Budina vytvořil v posledním patře hustou mlhu. Během chvíle byla škola provoněná diskotékovým kouřem. O to více měli žáci druhého stupně ztíženou evakuaci po schodišti.

Po přepočítání všech školáků a kantorů dostali hasiči informaci o tom, že dva žačky a jedna učitelka chybí. Všechny tři už se mezitím máváním a pokřikováním z okna domáhaly vysvobození. „Nejsem si úplně jistý, jestli se plošina k tomu oknu dostane. Je to ovšem cvičení, tak to zkusíme,“ doplnil Budina.

Plošina nakonec dosáhla až k oknu, ze kterého na ni přelezly obě školačky i učitelka. „Cvičení dopadlo dobře, zvládli ho školáci i kantoři. Nemáme žádné výhrady a spolupráce s hasiči byla výborná. Na toto cvičení budou brzy navazovat besedy hasičů se školáky v rámci požární prevence,“ doplnil Novák.