„Letos se nám podařilo udržet stejný počet dětí v mateřské škole jako loni a to je celkem 15. Ve škole na prvním stupni je počet dětí dostatečný, ovšem na druhém stupni máme o dva žáky méně než loni,“ uvedla ředitelka Základní školy a Mateřské školy v Dolní-Lutyni Magdalena Majzner.

Zájem rodičů dětí o školu s polským jazykem stále trvá. „Chodí k nám děti absolventů naší školy, také například děti od polských občanů, jež se k nám přistěhovali, nebo děti podnikatelů, kteří tady pracují,“ osvětlila situaci Magdalena Majzner.

Lze do budoucna odhadnout zájem rodičů o výuku dětí v polštině?

„Problém s počtem žáků mají i české školy, proto věřím, že nové normativy z Ministerstva školství budou lepší než doposud. Navíc pokud jsme naplnili plný počet dětí ve školce, tak se nám určitě podaří naplnit i první třídy,“ dodává ředitelka školy.

Do školy v Dolní-Lutyni dojíždějí i děti z nedalekého Bohumína. „V Bohumíně škola s polským jazykem není, proto některé děti od nás dojíždějí do Dolní-Lutyně. Letos jsou to čtyři žáci na druhém stupni této školy,“ tvrdí mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

V Karviné funguje jedna mateřská a jedna základní škola s polským jazykem vyučovacím. Letos zde do školy v ulici Dr. Olszaka nastoupilo 11 prvňáčků, zatímco na polskou školu v Orlové-Lutyni nastoupily nově jen dvě děti.

Podle slov mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové platí pro národnostní základní a mateřské školy jiná pravidla. „Třída mateřské školy národnostní školky musí mít v průměru nejméně osm dětí, třída základní školy musí mít v průměru nejméně 12 žáků. To znamená, že mohou být třídy i o 11 žácích, jen v průměru za školu musí být dosaženo 12 žáků,“ vysvětlila Swiderová.

„V naší škole s polským vyučujícím jazykem je průměr žáků na třídu 18, tudíž nemusíme žádat o výjimku. To platí i o mateřské škole, kam dnes chodí 61 dětí do třech tříd,“ říká mluvčí Swiderová.

Nejmenší počet žáků má podle statistik Pedagogického centra pro polské národnostní školství na prvním stupni Základní školy s polským vyučujícím jazykem polská škola ve Stonavě Holkovicích, a to jen pouhých 13. Nejvíce žáků na Karvinsku - téměř tři stovky - navštěvuje polskou školu v Českém Těšíně.

„S počtem žáků nemáme vůbec žádné problémy, ba naopak. Dokonce k nám dojíždějí děti z Polska. Většina žáků devátých tříd pak nastupuje na školy střední, které vyučují také v polském jazyce,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Havlíčkova v Českém Těšíně Anna Richter.

Základních škol s polským vyučovacím jazykem na území Karvinska je osm: v Českém Těšíně, Karviné, Horní Suché, Bludovicích, Dolní Lutyni, Orlové, Albrechticích a ve Stonavě.