„Nejčastěji jsou to případy loupežných přepadení a majetkové trestné činnosti. Jedná se tedy o loupeže provedené jak na majetku, tak na lidech,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Podle mluvčí, ale i samotného vedení města může za neveselé přední příčky hned několik faktorů. „Jedním z nich je například přehuštěná sídlištní zástavba, kdy na malém prostoru žije mnoho lidí pohromadě,“ říká místostarosta Martin Sliwka.

Částečně za vše může i celková sociální situace a složení obyvatel hlavně v problematické části Poruba. „Z bývalé hornické kolonie Klášterní přestěhovalo RPG tamní obyvatelstvo do domů v Orlové-Porubě, a to je také důvod, proč je kriminální statistika taková, jaká je,“ sdělila policejní mluvčí Viačková.

Podle dalších čísel však celkový počet trestných činů oproti předchozím letům klesá, a to díky práci městských strážníků. „Spolupráce se strážníky je perfektní a díky nim nám čísla klesají,“ potvrdila Viačková.

Strážníci mají velký úspěch při chytání hledaných osob a v jejich síti uvízla hezká řádka vykradačů aut. „Počty trestných činů jdou pak dolů. Navíc spolupracujeme s policií při dopravních akcích a při kontrolách na alkohol, kde se nám také daří odhalit pachatele,“ dodal velitel městských strážníků Rostislav Szczurek.

Strážníků je v Orlové podle velitele dostatek, zato v řadách policistů je zaměstnanců kritický nedostatek. „S nedostatkem policistů se potýká celá Česká republika. My se snažíme neustále zvyšovat počty policistů, ale je tu určité časové vakuum, které nejsme schopni nijak ovlivnit,“ vysvětluje situaci karvinský policejní šéf Martin Hrinko.

Část adeptů policejní práce neprojde fyzickými testy nebo psychotesty. „Někdy nám zůstává rozum stát nad tím, v jakém hrozném stavu mají mladí lidé fyzickou kondici, většina z nich totiž pohoří právě na nich. Další odpadnou při psychotestech, protože jsou hodně mladí a nevyzrálí. Nejmenší procento pak neprojde zdravotní prohlídkou,“ prozradila policejní mluvčí Viačková.

Na ty, kdo je absolvují úspěšně, však poté čeká několik let policejní školy a získání určité praxe, než může být policista poslán do ulic jako samostatný, zodpovědný a zkušený. Měsíčně se podle Hrinka k pohovorům přihlásí kolem 80 uchazečů a do dalších kol výběrového řízení jde jen deset.

Vedení města a samotná policie do budoucna spoléhají na to, že nová policejní stanice, která má do dvou let vyrůst v Orlové-Porubě, bude mít pro místní preventivní účinek, a že už jen samotný počet policistů v této části města odradí některé živly od jejich nekalých záměrů.