Práce na dokončení průmyslové zóny v areálu bývalého dolu František v Horní Suché finišují. Momentálně se dokončují inženýrské sítě včetně komunikací. „Systém přístupových komunikací se totálně změnil. Ten, kdo se v areálu pohyboval před nějakým časem, by to dnes určitě nepoznal. Vše by mělo být hotové v listopadu tohoto roku,“ míní starosta Horní Suché Jan Lipner.

Za oživením této lokality stála právě obec. K dnešnímu dni se může pochlubit tím, že drtivá většina plochy, kterou dostala k dispozici, už se jí podařilo pronajmout. Z celkových patnácti hektarů už je volných pouze posledních pět arů.

V poslední zkolaudované výrobní hale, která byla dokončena na jaře tohoto roku a stála 36 milionů korun, se už pilně pracuje. Irský investor zde rozjel naplno výrobu plastových nádobek hlavně pro zdravotnický a farmaceutický průmysl. Na tuto stavbu se podařilo zajistit radnici dotaci ve výši 27,5 milionu korun a zbytek byl hrazen z obecní pokladny. Práci zde najde při třísměnném obsazení provozu přibližně 40 lidí.

Od té doby vyrostly v areálu další dvě haly. V jedné se budou vyrábět bazény a ve druhé polohovací vyšetřovací lůžka. „Ne vše se však povede. Nyní to vypadá, že se nám jiné dvě haly vrátí a my je budeme muset opravit na vlastní náklady,“ přiznal hornosušský starosta.

Toho trápí také stále se táhnoucí problém kolem zájemců o výrobu biolíhu. Ten stále proklamuje zájem o zahájení výroby, ale momentálně přešlapuje na místě, když čeká na investice. „Ochranná doba končí letos v prosinci. Už na listopadovém zastupitelstvu se budeme touto situací zabývat. Může dojít k sepsání dodatku smlouvy, který by určitě změnil cenu pronájmu, nebo může být ukončení smluvní vztah. Nyní je předčasné předjímat, jak to dopadne. Musíme si počkat na rozhodnutí vedení obce,“ dodal Lipner.

Obec Horní Suchá připravuje na konec tohoto roku den otevřených dveří, při němž chce celý areál a výstavbu průmyslové zóny přiblížit široké veřejnosti.
Zóna nevyrostla na zelené louce, ale v dříve průmyslově využívaném prostoru. Nejedná se tudíž o více známý greenfield, ale o méně využívaný brownfield. Ten využívá dříve průmyslem zatížené plochy i budovy.