Pořádáním takového setkání město oficiálně přiznává, že má na svém území národnostní problém. Není to nic nového a radnice chce, aby se do řešení zapojili samotní obyvatelé města.

Setkání zorganizoval primátor Havířova František Chobot, který čelil atakům obyvatel Šumbarku, že město s jejich problémy nic nedělá. „Šumbark nás určitě zajímá, jako kterákoli jiná část města. Problémy jsou však především v lidech,“ řekl primátor.

Přestože hlavním tématem byly otázky soužití české většiny s romskou menšinou, Romové o setkání zájem neprojevili. Proto ani nemohli reagovat na kritiku, která se na jejich hlavy nesla. Potvrdilo to také to, že problémy nemají Romové, ale Češi, kteří si život ve čtvrti představují jinak.

„Jak je možné, že město dopustilo, aby se z části Šumbarku stalo cikánské ghetto. Oni svým způsobem života doslova terorizují ostatní obyvatelstvo. Jen se podívejte, jak ty domy na Dukelské ulici vypadají. Tam nebydlí lidi, ale zvěř, která je schopna si zatopit vlastními parketami nebo dveřmi. Na ulici je nebezpečno nejen v noci, ale i ve dne. Je nepříjemné procházet kolem povalečských skupin cikánů. Neříkám, že se mezi nimi nenajdou výjimky, ale ta hrstka slušných a pracujících cikánů se od té verbeže distancuje a nebere je za své,“ nechávali se slyšet účastníci besedy.

Z průběhu besedy vyplynulo, že lidé by potřebovali podobná setkání s představiteli města a institucí častěji. Někteří navrhovali formu osadního výboru, který by mohl své požadavky účinněji řešit.

Největší kritika se týkala bydlení. Zatímco ředitel Městské realitní agentury Pavel Merta se snažil lidem trpělivě vysvětlovat, jak je například složité a zdlouhavé vystěhovat neplatiče, zástupkyně realitní společnosti RPG si trhla ostudu hned v úvodu. „Já jsem tady jen proto, aby zaznamenala podněty a stížnosti. K řešení nejsem kompetentní,“ řekla. Ostrým kritickým slovem na adresu RPG přitom nešetřil ani primátor Chobot. Tomu se nelíbí zanedbaný bytový fond této společnosti v kontrastu s domy města a bytového družstva. „Město nechává opravovat a modernizovat dětská hřiště, a to i v lokalitách, kde by to mělo dělat RPG,“ potvrdil Merta.

Na dotazy týkající se bezpečnosti odpovídali ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras a okresní policejní ředitel Martin Hrinko.