Deník byl přitom, s některými sběrači mluvil a fotil. Bez větších problémů se dá dostat nejen do areálu, ale také do objektů. Zloději už nerabují jen památkově chráněnou kompresorovnu, ale začínají rozebírat elektrovedení. V blízkosti kompresorovny je plně funkční elektrorozvodna, která stále zásobuje proudem areál Dukly. Zloději teď kradou vodiče, které vedly k transformátorům. Není vyloučeno, že brzy půjdou po živém vedení. Svědci potvrdili, že v poslední době byla Dukla třikrát bez proudu právě v důsledku krádeže vedení.

Areál střeží ochranka, která však při stávajícím počtu lidí nemá šanci zloděje vytlačit. „Naši lidé se snaží, ale jsou ve výrazné početní přesile. Zloději jsou navíc agresivní. Proto se často obracíme na policii se žádostí o pomoc. Ani policie ovšem nemá dostatečné prostředky na to, aby zloději s vnikáním do areálu přestali,“ řekla vedoucí pracovnice bezpečnostní služby Jana Stachová.

Zloději navíc tvrdí, že lidé z ochranky je tam pouštějí. Tvrdili to i muži, kteří právě rozebírali elektroinstalaci ve stožárech osvětlení. „To je všechno v pořádku. Oni jsou zaplacení a my si tady můžeme sbírat. Běžte za tou druhou partou, tam toho mají více,“ radil jeden z nich z výšky.

Nařčení z úplatnosti svých lidí Stachová důrazně odmítá: „Nepřichází v úvahu. Vědí, že by je to stálo místo. Zloději našim lidem tvrdí, že je dovnitř pustili policisti, policistům zase, že je tam pustili naši. Nic z toho není pravda. Bohužel, uhlídat tak velký areál ve stávajícím počtu lidí je téměř nemožné, soustředíme síly na objekty, které nesmí být ohroženy,“ dodala Stachová.

Frekvence aut sběračů kovů, kteří svými auty zajíždějí až do areálu, je tak velká, že u bývalé nákladní vrátnice došlo k dopravní nehodě. Zloději potvrdili svou drzost a do areálu vjížděli i v době, kdy tam nehodu vyšetřovala policie. U brány není žádný zákaz vjezdu, pouze omezená rychlost. „Urvali řetěz na bráně a vjeli tam svými auty. Naše výjezdová skupina je pak vytlačila,“ sdělila Stachová.