Po vstupu České republiky do Schengenského prostoru sice skončila nutnost pasové a celní kontroly v Petrovicích, nicméně vlaky zde zatím staví dál. Ale bohužel cestující do nich nesmí nastupovat! „Bohužel je to tak. Snažili jsme se jednat s dráhami, aby se u nás do mezinárodních rychlíků nastupovat mohlo, ale bohužel se nám to nepodařilo,“ povzdechl si Trojek.

Jak vůbec vysvětlují svůj postoj České dráhy? Prý zde budou mezinárodní spoje zastavovat již jen krátce. „Jde o dočasnou technickou přestávku pro výměnu českého a polského personálu. Naším cílem je tuto zastávku přesunout do Bohumína, aby tu souprava vůbec nezastavovala,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Na poznámku, že obyvatelé Karviné budou muset jezdit oklikou přes Bohumín a ztratí tak minimálně půl hodiny i více času, reagoval mluvčí s typicky pražskou přezíravostí. „Petrovice u Karviné jsou menší obcí, ve kterých vlaky EuroCity běžně nezastavují. Přes Karvinou jede celá řada dalších vlaků, které je možné využít,“ uvedl Kubala.

Starosta Petr Trojek, který zároveň kandiduje do Senátu České republiky, se však nevzdává. „Pokud bych se stal senátorem, budu mít mnohem větší sílu postoj Českých drah změnit. Nejde totiž jen o obyvatele Petrovic či Karviné, ale rovněž o ruské hosty Lázní Darkov, kteří sem v brzké době budou jezdit za léčením vlakem z Moskvy,“ dodal Trojek.