I kvůli rozdílnosti politického vedení kraje a havířovské radnice nezískalo město prakticky ani korunu dotací, kdežto spřátelené radnice si na finance z kraje sáhly mnohem snadněji. Pomoci by mohlo to, kdyby se nyní prosadilo více kandidátů z Havířova. Při pohledu na kandidátky jednotlivých stran jsou na tom podle nasazení lépe jiná, většinou mnohem menší města. Přesto se může situace z tohoto pohledu změnit k lepšímu, i když ne výrazně.

V předchozích volbách se do zastupitelstva dostali pouze Eduard Heczko (KSČM) a Michal Brabec (ODS). První z nich je opět na kandidátce strany, ale až na 26. místě, takže může spoléhat hlavně na preferenční hlasy. Jeho kolegyně Milada Otáhalová je na tom díky 10. místu mnohem lépe.

Michal Brabec tentokrát vůbec nekandiduje a jeho místo nejvýše postaveného člena ODS z Havířova zaujal na devátém místě figurující Petr Podstavka. Druhý havířovský uchazeč Radomil Schreiber je až na 29. místě.

Nejsilnější parlamentní opoziční strana ČSSD nominovala Havířovana Miroslava Polaka na dvanáctou pozici a Jarmile Světlíkové přiřkla 49. příčku. Z dalších parlamentních stran je u zelených Martin Balon na 17. příčce a Marek Světnička šedesátý za KDU-ČSL.

U malých stran je evidován dokonce jeden havířovský lídr. Jedná se o Mirko Musila z Dělnické strany.

Lidé si stále více uvědomují důležitost krajských voleb a všeobecně se předpokládá, že v pátek a sobotu přijde k urnám více lidí, než tomu bylo v minulosti. Díky tomu se vůbec nedá odhadovat, jak mohou volby dopadnout.