„Myslím si, že o misiích lidé stále málo vědí a tak je dobré jim je jakýmkoli způsobem stále připomínat a informovat je,“ myslí si organizátor a iniciátor Misijní kavárny Petr Roszak.

Inspiraci pro otevření kavárny, kde se vždy jednou v roce prodávají sladkosti a koláče, jež napečou z vlastních zdrojů farníci, přitom nalezl během kurzu misijních animátorů ve Varšavě.

„Výtěžek z prodeje koláčů a dortíků posíláme do české sekce Papežského misijního díla ve Špindlerově Mlýně, odkud tyto peníze putují k potřebným. Každoročně tak odesíláme vždy několik tisíc korun, jež prodej koláčů vynesl,“ vysvětlil Roszak.

Kromě Misijní kavárny zájemci měli možnost zhlédnout filmy a dokumenty s misijní tématikou a také si mohli prohlédnout výstavku misijní literatury a časopisů.

„Ty jsou z mé sbírky. Předplatným časopisů s misijní tématikou lze totiž také pomáhat misiím. Já sám jsem se k této problematice dostal v roce 1997, kdy jsme adoptovali rwandské dítě. Dnes je podobných adoptivních rodičů z českotěšínské i okolních farností již okolo třiceti,“ uvedl Roszak s tím, že v Těšíně tak funguje Misijní klub Maitri.

Velkému zájmu se také těší průvody dětí převlečených za představitele všech pěti kontinentů, které během slavnostních bohoslužeb přinášejí k oltáři symbolické dary jednotlivých zemí. Letos tak mohli věřící potkat například černošky s třásněmi okolo boků, dívky s girlandami květů okolo krku z Oceánie či kovboje.

„Podobný průvod světových národů pořádáme jako jediní v celé republice,“ objasnil Roszak, podle něhož je důležité to, aby se lidé dozvídali o misiích stále více a tím také na ně více přispívali.

Gabriela Cichá