Krajské volby dopadly z pohledu Havířova, co se získaných mandátů týká, zcela podle očekávání. Zvoleni byli tři zástupci tohoto města, což znamená zvýšení ze dvou na tři zastupitele.

Jasné vítězství v nejmladším městě republiky dosáhla ČSSD, která získala dokonce více než polovinu ze všech hlasů. Druhá ODS se nedostala ani na dvacet procent a třetí komunisté dosáhli téměř na stejný výsledek jako pravicový konkurent. Ani jedna z dalších stran už na pětiprocentní hranici nedosáhla.

Nejvýhodnější pozici měl jako devítka kandidátky ODS Petr Podstavka. Za jeho zády se dostalo do zastupitelstva dalších devět jeho kolegů.

Stejně tak stačilo na úspěch i desáté místo kandidátky KSČM Miladě Otáhalové. Ta se však prosadila nakonec s odřenýma ušima, protože komunisté získali jen jedenáct mandátů.

Dvanácté místo na kandidátce stačilo samozřejmě bohatě Miroslavu Polakovi. Jeho strana totiž zaznamenala drtivou výhru a do krajského zastupitelstva zasedne hned jednatřicet členů momentálně nejsilnější opoziční parlamentní strany.

„Ve výraznou výhru jsem věřil, ale že bude rozdíl tak obrovský, to jsem samozřejmě nečekal. Důležité bylo, že šlo volit více lidí, než v minulosti. Tyto volby dokázaly, že výsledek se od účasti lidí značně odvíjí. Z malých účastí totiž nejvíce těžily strany s pevnou a disciplinovanou voličskou základnou, tedy ODS a komunisté. Musíme tentokrát poděkovat voličům, že nezůstali doma a k urnám přišli,“ řekl Polak.

V Havířově volební účast kopírovala krajský výsledek, když volilo 38,46 procenta lidí. Tato účast je jedna z nejnižších v karvinském regionu.

Díky preferenčním hlasům si připsal slušný výsledek i další komunista Eduard Heczko. Jenže ten nakonec nedosáhl potřebné procentuální hranice, která by mu mandát přinesla.