„Stromy už jsou připravené v pěstitelské školce. Původní lípy, které už jsou zčásti vykáceny, nahradíme pyramidálními habry. Ty jsou mnohem odolnější vůči vlivům dopravy a průmyslu. Mají také menší vzrůst a velikost koruny, takže nebudou stínit veřejnému osvětlení. Stromy pojedeme brzy zkontrolovat a počítáme, že za několik dnů je necháme umístit na svá místa na Hlavní třídě,“ řekla městská zahradnice Zdena Mayerová.

Stromy budou na místo přivezeny i s balem na kořenech, ve kterém je zaveden zavlažovací systém. Tím mohou zahradníci stromům snadno dodávat nejen vodu, ale i potřebné živiny. Kolem kmenů stromů budou ozdobné mříže.

Letos bude vysazena jen část habrů. Zbytek bude dodán až při dokončování druhé etapy rekonstrukce, pravděpodobně na konci příštího roku.

Zaplacení nákupu stromů nabídla městu ocelářská firma Arcelor Mittal Ostrava, a to v rámci akce, kdy slíbila v regionu vysadit 1111 stromů v zájmu zkvalitnění životního prostředí. V těchto dnech se vyjednává, kolik stromů společnost zaplatí v Havířově.