VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chovatelé přežvýkavců musí dělat opatření proti nákaze

Havířov/ Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj nařizuje omezení přesunů některých druhů zvířat. Důvodem je zamezení šíření nebezpečné nákazy katarální horečky ovcí.

24.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Libor Běčák

Mimořádná veterinární opatření se vztahují na všechny chovatele, kteří chovají přežvýkavce, jako je například skot, ovce, kozy. Vymezené uzavřené pásmo se týká celého kraje a chovatelům se zakazuje přemísťování přežvýkavců z tohoto uzavřeného pásma. Případné výjimky mohou být uděleny jen Krajskou veterinární správou na základě písemné žádosti.

Chovatel může přesouvat zvířata uvnitř uzavřeného pásma, pokud v den přesunu nevykazují žádné klinické příznaky katarální horečky a splňují opatření o povinném nouzovém očkování proti viru. Na vše musí dohlížet veterinář, který vystaví i potřebné potvrzení o zdravotním stavu zvířete, které musí chovatel předat krajské veterinární správě. Platnost potvrzení je 24 hodin od klinického vyšetření.

Chovatelé jsou podle mimořádného opatření rovněž povinni sledovat zdravotní stav přežvýkavců a podrobovat je zdravotním zkouškám. Přístup musí umožnit i pracovníkům, kteří budou provádět entomologický monitoring.

„Katarální horečka ovcí je virové onemocnění, které se přenáší pouze krve sajícím hmyzem. Specifickým přenašečem jsou tiplíci (pakomárci), kteří pokud jsou nakažení, zůstávají infekční celý život, a tudíž mohou infikovat další zdravá zvířata,“ řekl ředitel Krajské veterinární stanice pro MSK Jaromír Polášek.

Především u jehňat jsou příznaky onemocnění nejvýraznější a zvíře hyne za sedm až devět dní po nakažení, důsledkem prudkého plicního edému. „Prvním příznakem je, že nakaženému přežvýkavci stoupá rychle teplota. Následně po zhruba dvou dnech dochází k otokům pysků, nozder, víček. Z nozder vytéká zvýšené množství sekretu. Zvířata jsou apatická a pohybují se obtížně,“ dodal Polášek.

U skotu mohou být klinické příznaky nevýrazné, a proto se stávají významným zdrojem viru a jeho přenášení. Onemocnění se projevuje puchýřovitými a vředovitými změnami v dutině ústní a na kůži, otokem a zčervenáním kůže v oblasti přechodu rohoviny paznehtů a kůže. Nakažené zvíře slzí a zvýšeně sliní. Dochází k nápadnému poklesu produkce mléka. Virus může být šířen i semenem býků.

Autor: Barbora Kelnerová

24.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT