Osobní urážky, popichování či hrozby trestním stíháním nesoucí se z obou stran patří k běžnému koloritu zasedání. Opozice nemůže v hlasování prosadit žádný svůj návrh a vládnoucí koalice jí dává jasně najevo, kdo vyhrál komunální volby a kdo rozhoduje o dění v obci.

Starostka obce Lydie Vašková přehlíží zvednuté ruce opozičních zastupitelů, kteří chtějí vznášet protinávrhy, rychle končí diskusi k probíraným bodům a nechává hlasovat. Protesty opozice bývají marné. Přes tvrzení, že veřejnost může vznášet své připomínky k jednotlivým projednávaným bodům, je občanům upíráno právo hovořit k zastupitelům v otevřené diskusi.

Opoziční menšina využívá zasedání zastupitelstva alespoň k tomu, aby hlasitě před těrlickou veřejností ukázala na nešvary, kterých se podle ní vedení radnice dopouští. Starostku a místostarostu Miroslava Fojtíka podezírají z obcházení rozpočtu, zadávání zakázek neexistující firmě nebo poskytováním nepravdivých údajů. „Opět nám nezbývá nic jiného, než podat trestní oznámení. Těch nesrovnalostí je více,“ řekl Miroslav Švábek.

V průběhu zasedání nařkl vedení obce i Polášek. „Starostka podepsala falešnou smlouvu na stavební práce. Firma neexistuje,“ řekl ve chvíli, kdy se jednalo o Obecních službách Těrlicko (OS). Obecní firmu chce radnice ke konci roku zrušit a některé řemeslníky převést přímo pod obecní úřad.

Vedení radnice přitom skutečně přiznalo, že OS byly po několik let vedeny nehospodárně a nedokázalo tomu udělat přítrž dříve. Obecní firma inkasovala z rozpočtu paušální částku na svůj provoz a činnost. Když se radnice na hospodaření zaměřila a začala platit pouze vykázané náklady, ušetřila zhruba jednu třetinu. Přišlo se i na to, že obec nemá doklady o tom, kudy přesně jsou vedeny rozvody veřejného osvětlení.

„Firma stejně nebyla schopna provádět náročnější práce a zajišťovala je u jiných dodavatelů. Proto si ponecháme jen některé zaměstnance, kteří jsou pro chod obce důležití. Ostatní práce budeme zadávat jiným firmám a platit za skutečně odvedené výkony,“ vysvětlil místostarosta.