Vedení hornosušské radnice se rozhodlo uspořádat akci, na které se pokusila rozebrat současnou situaci bytů a domů ve vlastnictví RPG. Hlavně lidem nabídla bezplatnou odbornou právní pomoc.

O akci byl obrovský zájem a lidé místní kulturní dům zcela zaplnili, když na mnohé nezbylo místo a museli proto postávat u zdi. „Hlavním smyslem akce byla právě nabídka právní pomoci. Ta samozřejmě není bezplatná a radnice se rozhodla ji zaplatit. Naši spoluobčané totiž často doplácejí pouze na to, že neumějí například napsat správně úřední dopis,“ přiblížil záměr radnice starosta Jan Lipner.

Na setkání přišel lidem dát první rady a přiblížit dosavadní postřehy předseda Sdružení nájemníků RPG Jan Vozárik. Ten také odpovídal na různé otázky příchozích, kterých nebylo zrovna málo, protože problémů s byty ve vlastnictví RPG je více než dost.

Hodně se divil například lidem, kteří na doporučení bytmistrové podepsali nové nájemní smlouvy na jednoroční dobu určitou. „V tomto případě je to zlé. Na každé smlouvě je totiž napsáno, že obě strany jí podepisují z vlastní vůle a bez nátlaku. Doporučuji všem, aby k těmto krokům nikdy nepřistupovali. Nikdo vás nemůže přinutit podepsat novou smlouvu. Ta stará je prostě stále platná a vy si ji nechte,“ radil Vozárik.

Při sdělení, že místní bytmistrová Iveta Molendová už není ve funkci, propukl v sále nadšený potlesk. Ten se snažil Vozárik okamžitě krotit. „Myslím si, že v tomto případě je bytmistrová zcela nevinně. Ta byla, jak se říká, posledním kolem u vozu a musela pouze plnit směrnice, které vydávali její nadřízení. Například v Ostravě se někteří pracovníci proti nařízením ohradili a brzy už ve firmě nepracovali, takže tady bych tady určitě krotil emoce,“ krotil negativní reakce davu Vozárik.

„To, že Molendová odešla, nás potěšilo. Jestli plnila příkazy, to je dost možné, ale její nelidský přístup byl opravdu děsný,“ oponovalo okamžitě hned několik nájemníků.

Na firmu RPG si stěžovali všichni, včetně zástupců radnice. „Přístup této firmy je opravdu hrůzostrašný. Díky tomu se v obci nedá často ani opravit cesta a pak to tady vypadá místy jako v Bronxu. Seženeme finance, vodaři se k akci připojí a vše zůstane viset na RPG, které není schopno zajistit přípojky. Výmluva je pořád stejná, nemá na to peníze, takže tím trpí všichni,“ přiblížil jen jeden z problémů Lipner.

Díky přístupu vedení Horní Suché bude pro Sušany na úřadě pravidelně dvakrát do měsíce právní pomoc, která může nájemníkům pomoci v řadě problémů.