„Výměna je bezplatná a poslední termín pro podání žádosti je pátek 30. listopadu,“ potvrdila za právní odbor bohumínské radnice Jana Döménvová. O nový občanský průkaz nemusejí žádat lidé narození před 1. lednem 1936.

Bez velkých front se obešla výměna občanských průkazů v Karviné. „Upozornění na nutnost výměny jsme letos v září poslali každému, kdo měl občanku s končící platností a ještě si sám nezačal vyřizovat novou,“ uvedla vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatel Ivana Szczygielová.

Povinnost vyměnit si občanku mělo v Karviné celkem 2200 lidí a z toho je více než polovina v řízení, nebo dokonce OP už vyřízeno má. „Je to hlavně díky naší adresné kampani, kterou jsme uskutečnili už vloni. Spousta lidí na obeslání reagovala rychle a pružně,“ řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Lidé chodili na úřad hlavně v pondělí a ve středu, kdy zdejší pracovnice obsloužily až 250 žadatelů.

Pro handicapované občany má karvinský magistrát připravenou službu navíc. „Nabízíme jim po předchozí telefonické domluvě zajištění občanského průkazu bez nutnosti návštěvy u nás,“ řekla Swiderová.

Opozdilcům, kteří si novou legitimaci v řádném termínu nevyřídí, hrozí pokuta. „Bude záležet na době, od kdy mají propadlý průkaz, ale většinou dáváme symbolickou sankci 100 korun. Pokuta se však může vyšplhat až na 10 tisíc korun,“ dodala Szczygielová.

Téměř tisíc Orlovanů o výměnu OP ještě nepožádalo, a to i přesto, že je radnice o výměně informovala písemně. „Celkem se letos výměna týkala 1620 občanů. Ti, kteří si průkaz nevyřídí včas, mohou zaplatit pokutu až do výše tisíce korun. Přihlížet budeme k důvodu, proč si dotyčný OP nevyměnil,“ uvedla orlovská mluvčí Nataša Cibulková.

V Bohumíně čeká na výměnu občanské legitimace ještě 600 lidí, 200 si ji už vyměnilo. „Mezi lidmi, kteří si o novou občanku ještě nepožádali, jsou i takoví, kteří dlouhodobě pobývají v cizině a OP si vyměnit nepřijdou,“ dodala bohumínská mluvčí Lucie Balcarová.