Pietním aktem lidé alespoň symbolicky vyjádřili nejen veteránům poděkování za jejich přínos k vítězství demokracie.

Den válečných veteránů se každoročně koná v den výročí ukončení první světové války a slaví ho všechny posádky Armády České republiky. Památku veteránů si obdobným způsobem připomínají také v demokratických zemích Evropy, ve Spojených státech i v Kanadě. Je věnována všem padlým ve válečných konfliktech, kteří položili život v boji za demokracii a národní svobodu.

V Orlové se vzpomínky na padlé v 1. světové války zúčastnili představitelé města, členové Svazu bojovníků za svobodu a zástupci orlovských středních i základních škol. „Bohužel, musíme konstatovat, že lidé se dodnes nepoučili z hrůz a útrap, jaké války přinášejí a veškeré větší konflikty se ve světě dodnes řeší válečnou cestou. Myslím, že všichni ti, kdo položili své životy na oltáře předchozích válek, by si přáli pravý opak, tedy to, aby následné generace po nich toto utrpění už nemusely znovu prožívat,“ podotknul ve svém projevu orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

U památníků padlých stáli čestnou stráž vojáci, pietní písně zapěl sbor Sasanka z orlovské Základní školy K. Dvořáčka.

Symbolem Dne válečných veteránů a vojáků zabitých ve válce jsou vlčí máky, které mají symbolizovat nový život. K rozšíření tradice vlčích máků jako symbolu zmařených i nových životů pomohla báseň Na polích flanderských, kterou složil kanadský podplukovník John McCrae. Ten zažil bitvu u města Ypers v oblasti Flander, kdy v roce 1915 Němci poprvé použili bojový plyn. Tehdy viděl, jak ze zákopů a hrobů před ním rozkvetlo množství vlčích máků, jaké zde předtím nikdo neviděl.