„Nevíme, proč nikdo nepřišel, ale dál už čekat nebudeme,“ rozhodli se rázně bývalí vojáci. Úvodního slova se ujal Bohuslav Růžička. „V první světové válce padlo na bojištích okolo devíti milionů lidí. Podle nových zjištění zemřel na její následky přibližně stejný počet lidí. Druhá světová válka byla ještě hroznější a ta případná třetí už by byla zcela katastrofická. Už by totiž nešlo o válku na frontách, ale o jaderný konflikt. Přejme našim dětem, ať mohou žít hlavně v míru,“ uvedl Růžička.

Předseda havířovské jednoty legionářů Jan Ihnatík připomněl, že poražené Německo nikdy neplatilo díky postoji Američanů žádnou náhradu válečných škod. „Nechávali a nadále si nechávají Německo jako svoji evropskou pěst,“ podotkl emotivně Ihnatík. Účastníci akce zároveň připomněli, že dříve neplatilo díky postoji bývalého Sovětského svazu ani východní Německo.

Včerejší 11. listopad je prohlášen za Den veteránů a ve světě se na něj klade veliký důraz. Letos navíc uběhlo přesně devadesát let, kdy v tento den podepsal rakouský císař Karel I. abdikační listinu, Rakousko-Uhersko definitivně zaniklo a Německo podepsalo příměří v Compiégne, což znamenalo konec první světové války.