Problém s bezdomovci v Bohumíně je podle něj docela akutní. „Lidé bez střechy nad hlavou polehávají na lavičkách, před výdejnou jízdenek, kolikrát i ve vlastních výkalech a svým zápachem a někdy i chováním obtěžují cestující. Znečišťují také budovu nádraží zvenku. Bezdomovců se tam schází kolem patnácti až dvaceti,“ popsal situaci Klich.

Bezdomovcům nelze zamezit vstup do prostoru budovy omezeně alespoň v nočních hodinách, protože tam jezdí mezinárodní vlakové spoje. Když je strážníci nebo zaměstnanci ČD vykáží, za chvíli jsou zpátky. A podle zainteresovaných lidí je to začarovaný kruh.

Proto město spolu s ČD zřídí pro bezdomovce speciální čekárnu, která jim bude sloužit již od prosince. „Místnost, kterou nabídly k užívání České dráhy, je vytápěná a je v ní i oddělená místnost s umyvadlem a vodou. Lidé bez přístřeší budou smět také bezplatně využívat místní toalety, tím se zamezí znečišťování vestibulu nádraží,“ uvedla místostarostka Bohumína Věra Palková.

Aby mohli bezdomovci využívat tuto místnost, budou se však muset řídit přísnými pravidly. „Nebudou se smět válet po vestibulu a dalších částech nádražní budovy, jinak by ta místnost ztratila smysl. K výkonu tělesných potřeb musejí využívat nádražní WC a budou muset docházet do denního centra, které v Bohumíně zanedlouho vznikne,“ dodal Klich.

České dráhy zatím o dalším podobném opatření na jiných nádražích neuvažují. Situace v Karviné a Českém Těšíně taková není.