Lípy totiž napadl škůdce zvaný krasec lipový a stromy kvůli němu začaly hynout. Osm z celkem dvanácti stromů je přitom věnováno sedmi městským částem a historické osadě Bogun.

„Naše lípy napadl krasec lipový, který se vyskytuje opravdu jen vzácně. Rozežral větší část kmenů na náměstí, takže dokonce i lípy, které vypadají, že jsou v pořádku, jsou už také napadeny. I když nás to velmi mrzí, právě kvůli symbolice, kterou tyto stromy pro naše obyvatele mají, nejlepším řešením byla výměna. Nahradili jsme je proto co nejpodobnějším druhem lip,“ uvedla Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Přesazení lip nestojí městskou pokladnu ani korunu, platí je soukromá firma jako náhradní výsadbu za zeleň, která musela padnout kvůli stavbě supermarketu Kaufland poblíž samotného centra Bohumína.

Památné lípy vysadili v Bohumíně před dvěma lety na podzim, kdy město slavilo výročí 750 let první písemné zmínky. K tomuto výročí zasadili lidé ze všech bohumínských městských částí (Nový Bohumín, Pudlov, Starý Bohumín, Skřečoň, Šunychl, Vrbice a Záblatí) na náměstí osm památných lip, které měly připomínat výročí místním i turistům. Každá městská část tak dostala svůj strom.

Poslední osmý strom byl vysazen na památku historické osady Bogun, k níž se právě první písemná zmínka vztahuje.