Podle tvrzení lidí ze Zimného Dolu nejenže těžaři odmítají nést odpovědnost za důsledky otřesů v podobě poškozených nemovitostí, ale navíc je prý s nimi obtížná komunikace. Lidé sdružení v osadním výboru Zimný Důl se proto rozhodli postěžovat si přímo generálnímu řediteli OKD Klaus-Dieter Beckovi.

Když před dvěma týdny pozvali členové Osadního výboru Zimný Důl zástupce OKD na setkání obyvatel této lokality, kde se měla krom jiného probírat také problematika důlních otřesů a vlivů těžby na tuto část Orlové, nikdo nepřišel. „To byla taková zamotaná situace, která se poté vysvětlila. Nicméně jsme z přístupu lidí z OKD rozladěni, a proto se chceme dopisem obrátit přímo na generálního ředitele OKD,“ vysvětlil předseda Osadního výboru Zimný Důl Radim Lapšanský

V dopise se také píše o problematice otřesů z nedalekého dolu. Toto je hlavní téma většiny diskusí obyvatel Zimného Dolu už několik měsíců. S instalací nových technologií v tomto důlním závodě se totiž zvyšuje kvantita a také intenzita otřesů. „Máme k dispozici přesné seismologické záznamy těchto jevů, víme, jak silné byly. Dva z nich dokonce překročily českou státní normu,“ tvrdí Lapšanský.

Jedním dechem dodává, že lidé z OKD, s nimiž o tomto jednají, nic takového neuznávají. „Neuznávají nic. Stále nám vysvětlují, že jsou to jevy, které se v hornině při hornické činnosti objevují. To se dá pochopit, ovšem tím, že se o této problematice veřejně mlčí, vyvolává to u lidí obavy, že se děje něco špatného,“ říká Lapšanský.

Jeho slova potvrzuje i orlovský místostarosta a předseda hornické komise fungující při městském zastupitelstvu Radislav Mojžíšek. „Komunikační politika OKD v tomto není zrovna ideální. Koneckonců město s tím má také své zkušenosti,“ uvedl Mojžíšek.

Dodal, že hornická komise, jíž předsedá, má danou problematiku i současnou situaci v Lazech a Zimném Dole docela dobře zmapovánu. „Faktem je, že komunikace vlastníků jednotlivých nemovitostí s OKD je, podle toho, co od lidí slýchávám, složitá. Na druhé straně musím říct, že vůči městu se přístup OKD přece jen zlepšil,“ vylíčil Mojžíšek. Dodal, že město stojí na straně svých obyvatel.

„Těžaři tvrdí, že protiotřesovou střelbou firma dbá na bezpečí svých pracovníků. To je v pořádku. Nicméně musí si uvědomit, že tato činnost se nějak projevuje i na povrchu, a může poškozovat cizí majetky, a těžaři za to prostě musí nést zodpovědnost. Město však nemůže jednat za soukromé vlastníky. To je výlučný vztah těžaře a vlastníka nemovitosti. To si musejí lidé řešit sami. Město jim nabízí pomocnou ruku tím, že prostřednictvím svých právníků poskytuje lidem bezplatnou pomoc těm, kdo chtějí žádat o odškodnění, a podobně,“ uvedl Mojžíšek.