Mária Ondráčková se snaží domoci odstranění několika závad na hranici svého pozemku se sousedním domem v řadové zástavbě. „Se sousedem máme dlouhodobé potíže rozličných charakterů, které však společně znepříjemňují náš spokojený život. Naše pozemky odděluje nízký dřevěný plot, který se však kvůli neudržování rozpadá. Ze stejného důvodu opadávají na náš pozemek kachličky, takže je sbíráme z našich květin a keřů. Navíc jsme zjistili problémy s dešťovou kanalizací. Soused také vyvedl digestoř od kuchyňského sporáku k našim oknům, což má za následek linutí nepříjemného zápachu do našeho bytu. Zápach navíc cítíme i z jejich pozemku, kdy sousedé venčí psy, po kterých uklízejí jen sporadicky. Nepříjemný je také zápach z automobilu, který parkuje před domem, ve kterém se převáží žrádlo pro zvířata,“ vysvětlila potíže paní Ondráčková s tím, že domluva se sousedem je velmi obtížná.

„Když jsem s ním mluvila a žádala ho o opravu plotu a kachliček, řekl mi, že on už nemá co ztratit. Jsme z toho zoufalí a nevíme, jestli se vůbec něčeho můžeme domoci. Nikdy tady žádné sousedské problémy nebyly. Když chtěl stavět chovatelskou stanici pro akvarijní rybičky, které prodává, souhlasili jsme. Teď litujeme, protože ta stavba chátrá a nedělá dobrý dojem při pohledu z našich zahrad,“ dodala Ondráčková.

Přestože potíže lidí bydlících na Životické ulici nejsou zdaleka katastrofální, úředníci se jimi zabývají, aby zajistili spokojenost v bydlení. „Stavební úřad obdržel koncem srpna žádost o pomoc. Hned začátkem září vyzval pana J. ke schůzce. Ani první a ani druhý dopis si však dotyčný nepřevzal. Třetí dopis jsme předali strážníkům městské policie, aby mu ho předali. Zatím nemáme doklad o tom, že by dopis doručili. Bez toho, aby byl přítomen pan J. a aby s tím souhlasil, nemůžeme na jeho pozemek vstoupit. Po provedení prohlídky budeme činit další kroky tak, jak nám to ukládá zákon,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková s tím, že úředníci se budou zajímat také o pořádek na pozemku, konkrétně o úklid po psech. Kontrolu by měl provést inspektor krajské veterinární správy a zástupci odboru životního prostředí havířovské radnice.

Souseda paní Ondráčkové se pokusila kontaktovat i redakce, aby měl možnost se vyjádřit. Podařilo se to ve větších potíží na telefonním čísle i osobně v prodejně, kterou vlastní. „Já se k tomu, co o mě sousedka rozhlašuje, vyjadřovat vůbec nechci. Je pravdou, že ten plot jsem před pětadvaceti lety stavěl já. Pokud se jí nelíbí jeho současný stav, ať si ho opraví. Kontrola z veteriny a životního prostřední u mě už byla,“ vysvětlil.