Byty o velikosti 0+1 až 1+2 přivítají své první obyvatele už koncem tohoto roku. „Bytové jednotky jsou umístěny ve 2. až 12. patře, v každém patře je 11 bytů. V suterénu jsou technické místnosti a sklepní boxy, první patro bude sloužit jako komerční prostory,“ přiblížila mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Dům po kolaudaci získá popisné číslo 1390. „Třináct bytů bude sloužit lidem s handicapem, to znamená lidem, kteří jsou postiženi pohybově, zrakově, sluchově či mentálně, ale i osobám pokročilého věku. Dům má tak samozřejmě bezbariérový přístup a kuchyňské linky v bytech se budou upravovat těmto nájemníkům přímo na míru,“ vysvětlil orlovský starosta Jiří Michalík.

Všichni nájemníci budou platit nájemné ve výši 50 korun za metr čtvereční, a jelikož to je zbrusu nové bydlení, složí také kauci. „Ta se podle metrů čtverečních bude pohybovat od tří do dvanácti tisíc korun,“ dodala Cibulková.

Stavební práce se při opravě nevyhnuly žádné části objektu, postupovalo se od sklepa až po půdu. „Uvnitř objektu se muselo bourat, projevily se tak statické poruchy a nedostatky původní stavby, které musely být sanovány. Zateplil se a opravil vnější plášť budovy, vyměnila se okna a také střecha,“ dodal starosta s tím, že jeho samotného překvapilo, že stavební práce byly dokončeny ještě před plánovaným termínem.

Na rekonstrukci získalo město dotaci ve výši téměř 67 milionů korun ze Státního fondu rozvoje bydlení. „Podmínkou získání dotace bylo, že byty budou sloužit právě příjmově vymezeným osobám a handicapovaným,“ řekla mluvčí Cibulková. Celkové náklady se vyšplhaly na 104 miliony korun.

Objekt A hotelového domu Doubravan byl dříve využit jen z jedné třetiny, a to pro podnikatelské účely a kanceláře vybraných odborů městského úřadu.