„Ano, je to především o výměně informací o pohybu hledaných osob, ale také o zvýšení bezpečí obyvatel v příhraniční oblasti,“ zdůraznil náměstek ředitele severomoravské policie Karel Třetina.

Podle něj má společné pracoviště, které ve zkušebním provozu funguje již od letošního 1. ledna, zejména zlepšit spolupráci české a polské policie při ochraně veřejného pořádku.

„Jsem rád, že toto pracoviště funguje a zatím plní svou funkci. Zvýší se tak bezpečnost obyvatel Cieszyna a Českého Těšína. I když samozřejmě má fungování centra daleko větší a tento region přesahující význam,“ uvedl starosta Cieszyna Bogdan Ficek.

V prostorách komunikačního centra sídlí zástupci polské pohraniční stráže, polské policie a české cizinecké a pohraniční policie. „Toto pracoviště je tady nejen pro policie obou států, ale také pro občany. Pokud bude někdo potřebovat kontakt, získat informace o někom na druhé straně hranice, může sem přijít a obrátit se na pracovníky toho centra. Jazyková bariéra není problémem, v centru budou vždy český i polský policista,“ vysvětlil ředitel Policie ČR v Karviné Martin Hrinko.

Působnost centra však přesahuje karvinský okres a spadá pod Správu Severomoravského kraje PČR. Z polské strany jej posílí policisté Krajského vojvodského velitelství z Katovic. Podobné centrum už funguje v Hodoníně na česko-slovenské hranici a v Polsku na hranici s Německem v městě Görlitz.