Odborníci sice říkají, že mít doma štěnici, neznamená nosit nálepku špíny. Zřejmě není ale náhodou výskyt krvelačných tvorů v domě hrůzy v ulici Střední v Havířově–Šumbarku.

„V letošním roce jsme už museli provést v tomto domě třikrát kompletní deratizaci. Naposledy před dvěma měsíci. Vyčištění bylo provedeno na náklady města. Dům na Střední 3 je ale ojedinělý, jinak ve městě nemáme hlášeny žádné další větší výskyty štěnic,“ řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Jednou z nájemnic zamořeného domu je Zuzana T., která už měla dost kousanců a zničeného vybavení bytu. „Bylo to strašné, dítě samý kousanec. Zničené postele, sedačka. Všechno jsem musela vyhodit a koupit nové. Několikrát jsem nešťastně chodila na úřad, ať s tím něco dělají. Nejhorší je, že mi bylo řečeno, že pokud někdo z nájemníků nezpřístupní deratizační firmě byt, nic s tím neudělají. Přitom, aby byl škůdce úplně zlikvidován, je potřeba vystříkat všechno. Teď po posledním postřiku máme klid, ale kdo ví, jak dlouho to vydrží,“ řekla Zuzana T.

Pokud někdo ve svém bytě najde štěnici, měl by to ihned hlásit, protože dospělá samice klade jedno až pět vajíček denně, a rozmnožování je tak velice rychlé. Zrádné je i to, že štěnice jsou schopny žít i několik měsíců bez potravy. Neomezují se pouze na postel a ložnice, ale rozptylují se po celém příbytku. Hubení pak může být dlouhodobé a pro majitele domu i hodně nákladné.

Větší potíže s parazity nemají ve svých domech ani RPG nebo SBD Havířov.