VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme v limitech, tvrdí největší znečišťovatelé

Bohumín, Dětmarovice/ Mezi největší znečišťovatele životního prostředí na Karvinsku patří Elektrárna Dětmarovice a společnost Rockwoll sídlící v Bohumíně.

21.11.2008
SDÍLEJ:

Černý kouř vycházející z komínů ostravských oceláren není výjimečným úkazem. Foto: archiv

Takto alespoň prezentuje výsledky své analýzy ekologické sdružení Arnika. Mezi 93 provozy na území Moravskoslezského kraje se výše zmíněné společnosti hned opakovaně objevovaly mezi nelichotivou top pětkou. V čelních příčkách statistik se k nim nezřídka přidávaly i Železárny a drátovny Bohumín a teplárenská společnost Dalkia.

Tvorba skleníkových plynů, plynů způsobujících kyselé srážky, látek nebezpečných pro vodní organismy, rtuti a jejích sloučenin, v tom všem je elektrárna v Dětmarovicích dle zmíněné statistiky na předních příčkách.

Společnost Rockwoll zase dominuje ve tvorbě rakovinotvorných látek, formaldehydu a mutagenních látek. „Bohumínský Rockwool, který emise rakovinotvorného formaldehydu meziročně zvýšil o celou polovinu, se stal největším zdrojem úniku této látky v celé České republice,“ uvedla mluvčí společnosti Arnika Zora Kasíková.

Vedení zmíněných společností tuto skutečnost nepopírají a budou prý situaci do budoucna řešit. „Limity České republiky i EU společnost Rockwool stále dodržuje. Přesto předpokládáme snížení emisí v příštích letech ať už vlivem opatření, která společnost přijala, či v souvislosti s finanční krizí,“ uvedla mluvčí společnosti vyrábějící izolační materiály Rockwoll Beata Bartošová.

Dětmarovický elektrárenský gigant, který téměř ve všech ukazatelích prokazuje zvyšující trend tvorby emisí oproti minulému roku, se odvolává na větší produkci. „Zvýšená tvorba emisí je spojena s výrobou většího množství energie. Přesto nárůst emisí oproti minulému roku nepovažujeme za příliš zásadní. Naše společnost navíc investovala v roce 2006 půl miliardy korun do oprav, které mají za cíl zvýšit výrobu energie, a zároveň snížit hladinu úniku škodlivých látek,“ prohlásil mluvčí společnosti ČEZ Jaroslav Jurča, který s dalšími opatřeními v budoucnu nepočítá.

Největším škůdcem životního prostředí v celém Moravskoslezském kraji je podle analýzy hutní společnost ArcelorMittal Ostrava. „V celkovém množství emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého se dokonce stal po elektrárnách Prunéřov jeho druhým největším zdrojem v celé České republice. Vede v pořadí producentů polétavého prachu,“ upozorňuje mluvčí sdružení Arnika Zora Kasíková.

Žebříček, který společnost Arnika vyhotovila, byl sestaven na základě údajů, které je více než devadesát firem v Moravskoslezském kraji povinno hlásit na ministerstvu životního prostředí.

Autor: Petr Wojnar

21.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petrovice (v bílém) se rozešly s Bohumínem smírně.

Bohumín se dál veze na úspěšné vlně

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
3 6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Havířov přispěje na pomoc dětem v krizi

Město Havířov se bude částečně podílet na hrazení nákladů na činnost psychologů, kteří se starají o děti v krizových situacích.  

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Skvělý AZ. Rozšrouboval i Motor!

Havířov /FOTO, VIDEO/ – Bravo. Prvoligoví hokejisté AZetu doma porazili českobudějovický Motor a stoupají tabulkou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení