Do dvou pokojů v Merkuru šli téměř najisto. O tom, že se tam skrývá jeden hledaný muž, měli poznatky. Na místě ho zadrželi a předvedli k výslechu.

Kontrola Impulsu byla mnohem důkladnější. Společně s policisty procházel každé patro i pracovník ubytovny s univerzálním klíčem. Tím dokázal otevřít dveře každé dvoupokojové buňky i dveře jednotlivých pokojů. Policisté pak kontrolovali doklady zahraničních dělníků pracujících převážně v místních dolech. Především se jednalo o Poláky, Ukrajince a Bulhary.

Zatímco u cizinců bylo vše v pořádku, na nesrovnalosti narazili u jednoho z ubytovaných Čechů. Ubytovnu využívají také tuzemští havíři a spodní patra slouží jako ubytovna pro lidi, kteří byli z normálních bytů vystěhováni exekučně.

Právě na takovém pokoji čekalo na policisty nečekané překvapení. Při celé kontrole byli připraveni na to, že by se před nimi mohl někdo záměrně skrývat, nebo třeba dělat problémy. Že ale najdou v posteli mrtvolu, s tím nepočítali.

Policista do pokoje jen nakoukl a vše bylo jasné. Devětačtyřicetiletý muž byl promodralý a nebylo pochyb, že je mrtvý. Jeho spolubydlící z vedlejšího pokoje nálezu zprvu nevěřili. „To není možné. Ještě včera ráno jsem ho slyšel ve sprše. Měl si jít na úřad, kde měl potvrzený důchod. On už ani nepil, protože byl nemocný. Trpěl snad vším, co souvisí s nezřízeným životem. Že tam ale leží, to jsme vůbec netušili. Bylo tam ticho a my k němu do pokoje nechodili. Jeho spolubydlící je na týden pryč, takže tam byl sám,“ vysvětloval soused. Nebýt policejní kontroly, ležel by mrtvý muž v posteli pokoje č. 205 zřejmě několik dalších hodin.

V té chvíli se kontrola krátce před svým koncem neplánovaně zastavila. Policisté na místo přivolali lékaře k ohledání těla a stanovení příčiny a doby úmrtí. "Podle prvních zjištění zemřel muž přirozeně, bez cizího zavinění. Podle lékaře to byl pravděpodobně infarkt. V průběhu celé kontrolní akce bylo prověřeno celkem 253 osob. U cizinců bylo vše v pořádku, pouze jeden Čech byl zadržen, protože na něj byl vydán zatykač. Městský soud v Brně na něj vydal příkaz k zatčení kvůli vyhýbání nástupu do vězení," informovala okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková.