Ceny za zásluhy si z rukou primátora města Františka Chobota převzali Jaroslava Konečná a Petr Jonšta. „Jaroslava Konečná dlouhodobě zaměstnává ve své firmě na padesát osob se zdravotním postižením. Je jediná v našem městě s tak velkým počtem hendikepovaných pracovníků a v tom spočívá její zvláštnost a hlavně společenská užitečnost,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.

Diplom, keramickou vázu na motto Svět potřebuje lidi, kteří dokáží něco vykonat a finanční dar ve výši 20 tisíc korun převzal také Petr Jonšta. Manželé svůj život zasvětili dětem z dětských domovů a od roku 1998 mají ve svém rodinném domě zařízení pro výkon pěstounské péče.

„Nový domov u těchto lidí našlo od roku 1982 celkem 14 dětí, které si postupně manželé převzali z dětských domovů. Bohužel poslední dva roky se stará o děti pan Jonšta sám, jelikož jeho žena zesnula. Velkou pomocnicí a oporou mu je jeho vlastní dcera Šárka. Velká rodina založila skupinu Sourozenci, se kterou vystupují nejen v naší republice, ale také v zahraničí. Rovněž vydali CD se svými písněmi,“ dodala Pondělíčková.

Ocenění osobností v kulturním domě doprovázel bohatý program. Divákům byl představen krátkometrážní film o Havířovu, vystoupení měly děti z Mateřské školy pro zrakově postižené nebo ZŠ Mánesova. Také se představili klienti Santé – Domova pro osoby se zdravotním postižením. Hostem odpoledne byl zpěvák a moderátor Vladimír Hron.