Soutěžilo se bez rozdílu věku a kategorie, společně ženy a muži. Hrálo se na třech kurtech. Téměř šestihodinový maraton přinesl zajímavé a často dramatické boje. Na první pohled bylo vidět, že závodníci dávají do hry vše.

„Boccia není sport ani tak o fyzické, ale hlavně o psychické síle a odolnosti. Velkou roli hraje volba správné strategie. Každý hráč si musí pořádně rozmyslet, kam chce míč od startovní čáry poslat,“ svěřil se osmnáctiletý student Wichterleho gymnázia v Ostravě Lukáš Král.

Fandění v sále s postupně přibývajícími zápasy pěkně gradovalo a při finále nabylo vrcholu. „Atmosféra je vynikající. Je dobře, že se takový turnaj koná,“ poznamenala jedna z divaček Jana Kawuloková.

Spokojen byl také trenér ostravských boccistů Martin Kučera. „Všichni startující podali dobré výkony. Organizace neměla chybu. Boj o první místo byl velký,“ uvedl student oboru aplikované tělesné výchovy Olomoucké univerzity.

Vítězové dostali kalendáře, medaile z perníčků a malé napodobeniny velkých vítězných pohárů. Turnaj připravilo Sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Help klub Havířov a integrační klub Brána Ostrava.

„Již dávno jsou známy příznivé zdravotní a společenské účinky boccie u lidí s postižením a pozvedává jejich sebevědomí. Proto jsem moc ráda, že se nám podařilo zakotvit tuto hru v Havířově. Jednoduché to ovšem není. Velký dík patří středisku Don Bosko, které nám propůjčuje sál k pravidelným tréninkům,“ řekla závěrem Jiřina Nevrlá, předsedkyně Help klubu.

Boccia je významná pohybová aktivita především pro ty, kteří mají závažné funkční omezení. Někteří potřebují ke hře další osobu a používají hrací pomůcku takzvanou rampu. Je pro ně také jediným sportovním odvětvím, kde mohou změřit své síly na nejvyšší možné úrovni, paralympiádě.

Pořadí: 1. místo Jiří Svojanovský (Ostrava), 2. Lukáš Král (Ostrava), 3. Jakub Eliáš (Havířov), 4. Tomáš Byrtus (Ostrava), 5. až 6. Rudolf Janíček (Havířov) a Libor Delong (Ostrava)