VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sídliště Svibice by mohlo brzy dostat novou tvář

Český Těšín/ Českotěšínští představitelé města se rozhodli pomoci jeho nejproblematičtější části - sídlišti Svibice.

26.11.2008 1
SDÍLEJ:

Proměnu sídliště Svibice připravuje českotěšínská radnice. Přispět má Evropská unie.Foto: Tomáš Januszek

O finanční spoluúčast budou žádat i Evropský fond, jehož příspěvek na regeneraci sídliště by mohl pokrýt až čtyřicet procent uznatelných nákladů. Peníze z Evropské Unie chtějí českotěšínští získat pomocí vybudování Integrovaného plánu rozvoje měst. „Cílem plánu je zvýšení kvality života ve Svibicích. Úprava sídlištního prostoru, parkové úpravy, rekonstrukce dopravní a technické infrastruktury, budování rekreačních a sportovních ploch, ale i regeneraci bytových domů,“ říká Zuzana Jalůvková.

Proč zrovna Svibice? Zdejší sídliště splňuje tři z několika kritérií, při kterých může po vytvoření IPRM město zažádat o pomoc Evropský fond. „V případě Svibic jsou těmi kritérii například počet osob nezaměstnaných déle než 12 měsíců či počet obyvatel maximálně se základním vzděláním,“ řekl Jiří Ciboch z firmy Renards, která plán pro město zpracovává.

Právě díky nelichotivým číslům v těchto ukazatelích se může město dočkat zmíněné dotace, k tomu ovšem potřebuje bezpodmínečně vytvořit plán. „Tvorba plánu je nezbytná pro uznání nároku na dotace, jejím vytvořením ovšem nemáme zdaleka vyhráno. Ne všechny IPRM uspějí. Proto se musíme snažit, aby náš plán byl co nejlepší a uspěl v konkurenci jiných,“ prohlásil Jiří Ciboch.

Také proto se snaží do tvorby plánu zapojit i veřejnost, s kterou se sešli v minulém týdnu zastupitelé města k veřejné debatě na toto téma. „Žadatelem na konkrétní projekt zapojený do IPRM může být kdokoliv. Podmínkou je, že se jeho návrh bude vztahovat na veřejné prostranství v dané oblasti - tedy Svibici,“ objasnil Ciboch.

Cílem města bude uvážit priority a na základě hodnotících kritérií shromáždit nejpalčivější problémy oblasti do plánu. Představitelé města rovněž v této věci oslovili bytová družstva, která vlastní domy v této oblasti. „Vzhledem k tomu, že se dotace mohou využít i na opravu společných domovních prostor, zateplení apod., kontaktovali jsme bytová družstva. Ozvali se nám jen dva z nich - Těšíňan a Dynamik, kteří si řekli o 40 milionů korun.

Občané města na společném zasedání dávali najevo, že s plánem revitalizace této části města plně souhlasí. Dle jejich slov se totiž pro ni udělalo v minulosti málo. Konkrétní verze IPRM by měla být na stole ještě tento rok. „Konečná žádost musí být podaná do posledního dne tohoto roku,“ dodala Jalůvková.

Autor: Petr Wojnar

26.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baníkovci (v zeleném) přehráli doma Hranice a přezimují pátí.
5

Házenkáři domácí rozlučku zvládli

Adéla Halouzková a Nikol Kajsturová.

Nejlepší inovátorky jsou z Českého Těšína

Kouzlo vánočních a novoročních přání

V Galerii obchodního centra Elan v Havířově probíhá zajímavá výstava zapadající do atmosféry Vánoc a Nového roku.

Denní centrum pro bezdomovce prochází rekonstrukcí

Zhruba 3 miliony korun bude stát kompletní rekonstrukce vilky, ve které město Havířov provozuje denní centrum poskytující služby bezdomovcům.

Na radnici se mohou lidé objednat na čas

Po dobu tří měsíců bude havířovský magistrát testovat rezervační systém, jehož prostřednictvím se mohou lidé objednat na konkrétní dobu.

Řidiče zaklíněného ve voze vysvobodili až hasiči

Vážná nehoda se stala v sobotu ráno v obci Bohumíně-Vrbici. Řidič fabie tam nezvládl řízená, narazil do stromu a zůstal ve voze zaklíněn. Vyprostit jej museli až hasiči.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT