VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová křižovatka v Havířově je přeznačkovaná

Havířov/ Nová světelná křižovatka na Hlavní třídě u Magistrátu města Havířova je v provozu jen několik desítek hodin a už se na ní plánují změny. Ty mají především zpřehlednit dopravní situaci z pohledu řidičů.

27.11.2008 1
SDÍLEJ:

Počet značek na nové křižovatce bude sníženFoto: Libor Běčák

Křižovatka sice byla navržena podle platných předpisů, ale až po dokončení a kontrole přímo na místě se ukázalo, že některé dopravní značky jsou nadbytečné. „Tady je to jako na dopravním hřišti. Těch značek je nějak moc,“ vyjadřovali dojem lidé, kteří si křižovatku prohlíželi při spuštění semaforů.
Někteří řidiči si také stěžovali, že dopravní značky zakrývají semafory. Na stejný problém upozornili i strážníci, kteří místem při svých kontrolách projíždějí opakovaně.

„My o tom víme a připravujeme nápravu. Ve spolupráci s policií a krajským úřadem chystáme redukci dopravního značení,“ potvrdil vedoucí oddělení dopravy stavebního a silničně správního úřadu Jaromír Schwarz.

Odstraněny by měly být například některé cedule označující hlavní ulici a přechody. Vyměněny možná budou i značky zákaz vjezdu cyklistů, které mají bránit vjezdu jízdních kol do jednosměrných cyklostezek. Pokud už tam úředníci značky chtějí mít, měly by to být značky zakazující vjezd do jednosměrné ulice a pravděpodobně by stačily i cedule v menším provedení.

Několik hodin provozu světelné křižovatky prokázalo, že lidé si dokáží nadělat hodně starostí i bez dopravních značek. Některým chodcům se zdají intervaly na semaforech příliš dlouhé a červenou ignorují. Často si přitom zelený signál nevynutí dotekem na tlačítko. Tlačítek je přitom na celé křižovatce zbytečně mnoho a dá se hovořit o promrhaných penězích. Na každém sloupu jsou dvě tlačítka, přičemž by stačilo jedno z čelní strany sloupu. „To je proto, aby na tlačítko dosáhli chodci i cyklisté,“ vysvětlovali lidé přítomní zahájení provozu.

Kolizní situace vytvářejí řidiči, kteří neumí správně projíždět křižovatkou. Při odbočování vlevo najíždějí na pravou stranu, kde brání protijedoucím vozidlům, která rovněž odbočují vlevo. Místo předpisového míjení se pak automobily navzájem objíždějí. Jiní řidiči při odbočování ignorují přecházející chodce. Stává se, že před přechodem sice stojí chodci, kterým nenaskočila zelená, protože si nezmáčkli tlačítko. Řidič pak po celou dobu projíždění křižovatkou netuší, zda mu lidé do vozovky vstoupí, či nikoli. Na semaforech se proto možná dodatečně objeví blikající žlutí panáčci, jak je tomu u jiných křižovatek.

Naopak velmi dobře reagují semafory na proměnlivou hustotu provozu. Čidla ve vozovce dávají počítači aktuální informace o počtu vozidel v jednotlivých jízdních pruzích a systém může jednotlivé světelné signály prodlužovat nebo zkracovat.

„Samozřejmě by se systém dal doplnit o další moderní vymoženosti a víme, že město Havířov je moderním technologiím nakloněno. Použili jsme je například v Ostravě. Tamní hasiči a záchranáři mají ve svých vozech dálkové ovladače, kterými si dokáží při akutních výjezdech uvolnit cestu přes světelné křižovatky. Ve vzdálenosti několika stovek metrů dokáží upravit režim signalizace tak, aby v době příjezdu měli zelenou a dosud čekající automobily stačily u křižovatky odjet,“ řekl pracovník firmy, které se instalací semaforů zabývá.

Autor: Libor Běčák

27.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baníkovci (v zeleném) přehráli doma Hranice a přezimují pátí.
5

Házenkáři domácí rozlučku zvládli

Adéla Halouzková a Nikol Kajsturová.

Nejlepší inovátorky jsou z Českého Těšína

Kouzlo vánočních a novoročních přání

V Galerii obchodního centra Elan v Havířově probíhá zajímavá výstava zapadající do atmosféry Vánoc a Nového roku.

Denní centrum pro bezdomovce prochází rekonstrukcí

Zhruba 3 miliony korun bude stát kompletní rekonstrukce vilky, ve které město Havířov provozuje denní centrum poskytující služby bezdomovcům.

Na radnici se mohou lidé objednat na čas

Po dobu tří měsíců bude havířovský magistrát testovat rezervační systém, jehož prostřednictvím se mohou lidé objednat na konkrétní dobu.

Řidiče zaklíněného ve voze vysvobodili až hasiči

Vážná nehoda se stala v sobotu ráno v obci Bohumíně-Vrbici. Řidič fabie tam nezvládl řízená, narazil do stromu a zůstal ve voze zaklíněn. Vyprostit jej museli až hasiči.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT