„Chceme v březnu začít stavět, takže nám nic jiného, než černou skládku zlikvidovat, nezbývá,“ řekl Jan Linhart ze společnosti Záhir Development, která pozemek, kde kdysi stával Okresní stavební podnik, koupila. Plánuje tam postavit hypermarket pro společnost Spar a obchodní galerii Family centrum.
Po pátečním požáru budovy, v níž byly pneumatiky uskladněny, si místo v pondělí prohlédli zástupci karvinského magistrátu, zástupci vlastníka a pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Zjistili jsme, že skládka starých pneumatik nepatří novému majiteli pozemku, ale jednomu z bývalých nájemců, kteří v areálu podnikali. Nový vlastník o tom vědět a má doklady o pravomocném soudním rozhodnutí, které nařizuje bývalým nájemcům skládku zlikvidovat. Je to však problém, protože jeden z těch dvou bývalých vlastníků je nezvěstný a druhý ve výkonu trestu,“ řekl inspektor ostravské pobočky ČIŽP René Hellebrand.

Dodal, že podle jeho informací se nový vlastník pozemku zavázal, že během 14 dnů staré pneumatiky z budovy, která je určena k demolici, uskladní na jednom místě, prostor oplotí a nechá ho hlídat.

„Pak nám zřejmě nezbude, než skládku zlikvidovat a náklady poté zpětně vymáhat po tom, kdo ji měl zlikvidovat. Jak v tomto budeme úspěšní, toť otázka. V březnu chceme začít stavět, takže do té doby by to mělo zmizet,“ poznamenal Jan Linhart ze společnosti Záhir Development.

Příčiny dvou požárů (poprvé hořela venkovní hromada pneumatik 17. listopadu a poté hned v pátek – pozn. aut.) šetří policie i hasiči. „Vše je stále v šetření, ale velmi pravděpodobně šlo o úmyslné zapálení,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Nic bližšího neprozradil.

Mluvčí okresní policie v Karviné Zlatuše Viačková jen dodala, že policisté záležitost šetří jako poškozování cizí věci. „Zatím však nemohu říci cokoli bližšího, protože stále čekáme na zprávy hasičských vyšetřovatelů a odboru životního prostředí magistrátu. Teprve na základě těchto informací jsme schopni vše vyhodnotit,“ řekla Viačková.