Oceněný obdržel finanční dar v hodnotě 20 tisíc korun a grafický list od Pavla Hlavatého. Polák se věnoval hlavně trénování sportovní gymnastiky. Byl lektorem na mnoha kurzech a seminářích cvičitelů. Jeho příkladná práce byla mnohokrát velmi dobře hodnocena i na okresní a krajské úrovni.

V Havířově působil okamžitě po přistěhování v roce 1962 v TJ Slavia Havířov. Jako zanícený cvičitel několikrát týdně po několik hodin věnoval svůj volný čas dětem. Mezi jeho odchovance patří například Jiří Tabák, který reprezentoval ve sportovní gymnastice naši vlast na mistrovství světa i olympiádě.

Cenu mu předali zástupci vedení města v čele s primátorem Františkem Chobotem v rámci Slavnostního koncertu k založení města Havířova. Ten se koná pravidelně v den založení města a letos na něm vystoupil chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri.

Cena města Havířova je udělována jako nejvyšší ocenění havířovským občanům za jejich dlouholetý aktivní přínos od roku 2000. Jako první jí obdržel Martin Pekara in memoriam za statečný čin. Minulý rok byli odměněni Jiří Slavík, Zdeněk Špaček a Folklorní soubor Vonička. Celkově už má tuto cenu doma třináct jednotlivců nebo subjektů.