„Jedním z mála pozitivních dopadů finanční krize na realitní trh je fakt, že dochází ke snižování cen zejména bytů v panelových domech,“ uvádí regionální manažer Realitní kanceláře Sting Jan Kunz. Ceny některých panelových bytů se tak snížily až o tři sta až čtyři sta tisíc korun. Nicméně i přesto je složitější takový byt prodat v důsledku zpřísnění podmínek hypotečních bank pro kupující.

Kvůli této celkové situaci, kdy budou klienti stále častěji hůře shánět peníze na bydlení u bank, nezbude jim jiná možnost než si sehnat nájemní bydlení. Zájem o podnájmy za poslední půlrok stoupl, největší poptávka byla podle realitních kanceláří v měsíci říjnu. „Podnájmy si obstarávají lidé, kteří mají samozřejmě potřebu bydlet, a u banky nedosáhli na hypotéku. Důvodem je například nízký příjem, ale také to, že jsou vedeni v registru dlužníků, nebo se jich v minulosti dotkla exekuce,“ říká regionální manažer RK Sting Richard Kurko. V univerzitním městě Karviné bydlí v podnájmech většinou studenti. „O bydlení v podnájmu je v Karviné velký zájem už několik let. Největší poptávka je pak v měsíci srpnu a září, kdy si bydlení shánějí studenti,“ potvrdila ředitelka Realitní kanceláře Elefant Miroslava Klímová.

Další zájemci vyhledávající pronájmy jsou nově otevřené firmy v našem regionu, které hledají bydlení pro své zaměstnance na manažerské úrovni. „Byty si pronajímají ale také samotní zaměstnanci, kteří do našeho regionu přicházejí za prací v návaznosti na nově otevřené provozy,“ dodal Richard Kurko.

Realitní makléři se shodli na tom, že v současné době se vyplatí ve městech Moravskoslezského kraje investovat do koupě bytů za účelem dalšího pronájmu, a získat tak trvalý finanční příjem. „Dnešní doba je díky poklesu cen bytů příznivá pro jejich nákup. Výhodou je okamžitý zisk z pronájmu,“ radí Richard Kurko. Pro některé lidi je pronajímání bytů obživou. „Máme několik klientů, kteří vlastní i osm bytů a příjem z nich je vlastně živí,“ prohlásila Klímová.