Vedle trhů, které se zde již tradičně konají a které budou letos probíhat až do 23. prosince, byl v pátek rozsvěcen i Vánoční strom. Ten byl na náměstí přivezen již v pondělí.

Trhy se hned první den setkaly s vysokým zájmem karvinských obyvatel. „Přišla jsem se podívat, čím nás letos stánkaři potěší. Zatím nejsme moc nadšeni, stánky jsou poloprázdné. Chybí mi tu více stánků s občerstvením a jídlem. Také by zde mohly hrát nějaké vánoční melodie,“ říká jedna z návštěvnic trhu.

Přesto na stánky nabízející lidem občerstvení zde narazit můžete. „Prodávám punč a o nezájmu lidí nemohu hovořit. Samozřejmě by se lépe prodávalo, kdyby byla větší zima a po vánočním punči by lidé sáhli pro zahřátí,“ říká jeden ze stánkařů Miroslav Procházka.

V nabídce pochutin se zde nezřídka objevují tradiční Štramberské uši. „Ano, to je oblíbená pochutina kupujících,“ říká majitel stánku nabízející tento sortiment Tomáš Manda. Loni zde zůstal po dva dny, letos se plánuje zdržet déle. „Jsme tu první den, takže ještě očekávám, že se zájem bude zvyšovat,“ dodává Manda.

Jiní prodejci sází na osvědčené předměty, kterými lidé obdarovávají na Štědrý den své blízké. „Dobře se prodávají hlavně tyto hrníčky a dečky, jsou to pěkné vánoční dárky,“ ukazuje prodávající žena na hrníčky s různými křestními jmény a jinými motivy.

Ve spleti různého vánočního zboží se najde i prostor pro propagaci města. „Nabízíme lidem různé materiály s tématikou tohoto města. Jde o brožury, pohlednice, nejvíc se ale prodávají turistické známky města,“ říká prodávající Alice S.

Ač jsou prozatím dojmy lidí z trhů různé, všichni se shodují na jednom. „Dokud nenasněží, nebudou mít trhy tu pravou atmosféru,“ říkají jednohlasně. Jen málo z nich ale věří, že se do Vánoc sněhu dočkají.