„Jsme nepobytovým zařízením, nabízíme tedy seniorů různé denní aktivity. Otevřeno máme od pondělí do pátku a každý den je věnován jiné aktivitě,“ vysvětlila na akci vedoucí centra Ilona Kaszperová. Senioři, ale hlavně seniorky, neboť ženy nad šedesát let tvoří převážnou část klientů, se mohou aktivně účastnit například klubu vařečka, kde se vaří, pohybového cvičení, mohou využít internetu ve zdejší Internetové kavárně, nechybí samozřejmě ani aktivity výtvarné,a dokonce ani jazykové, kdy je kladen důraz hlavně na konverzaci v cizím jazyce.

„Pravidelně také jezdíváme na bowling a každoročně také několikrát vyrážíme na výlety. Největší zájem pak je o Klub seniorů, kdy se naši klienti mají možnost setkat a diskutovat spolu,“ doplnila ještě Kaszperová s tím, že centrum se snaží nabídnout lidem v seniorském věku možnost prožívat stáří aktivně. Na výstavce během dne otevřených dveří měli návštěvníci možnost obdivovat šikovné ruce klientů. K vidění i ke koupi zde byly vyšívané ubrusy, háčkované ozdoby, pletené svetry a ponožky, patchworkové výrobky a mnoho dalšího.

Jednašedesátiletá klientka Alena Suchánková si centrum nemůže vynachválit. „Chodím tady od začátku, tedy už pět let, a jsem tady moc spokojená. Je to pro mne taková oáza klidu a pohody. Moc si cením rodinné a přátelské atmosféry, která tady panuje,“ nešetří slovy chvály sympatická seniorka, která si zde dle vlastních slov rozšířila řady svých přátel. „Jsem ráda, že centrum funguje a také skutečnost, že nás sem chodí stále víc, jistě o něčem svědčí,“ dodává Suchánková.

Aktivity centra se těší také podpoře vedení Charity Český Těšín. „Zavírat to tady určitě nebudeme, toho se nikdo nemusí obávat. Momentálně také neuvažujeme o rozšíření, spíše se chceme zaměřit na udržení,“ sdělila ředitelka českotěšínské Charity Petra Bezecná.

GABRIELA CICHÁ