„Zde byli tito lidé oceněni Jánského zlatou plaketou za 40 odběrů, či vyznamenáním Zlatého kříže III. stupně za 80 odběrů, které dárci uskutečnili na Transfuzní stanici v Karviné – Ráji,“ uvedla organizátorka akce Marie Hlaváčová z Českého červeného kříže v Karviné. Největší procento mezi oceněnými lidmi z regionu i díky umístění transfuzní stanice zaujímali jednoznačně karvinští. „Plaketu dostane 54 dárců krve z Karviné, což je polovina všech vyznamenaných v rámci regionu,“ vyčíslila Hlaváčová.

Mezi oceněnými byl i Petr Zeman z Karviné. „Už jsem tu měl být loni, ale nějak na mě zapomněli,“ prohlásil s úsměvem dárce, který pracuje ve zdravotnictví. Na kontě má již více než osmdesát odběrů, a to i přesto, že se nikdy neocitl v situaci, kdy by sám transfuzi krve potřeboval. „ Dělám to i z části pro sebe. Podle mě je dobré jednou za čas takto pročistit tělo. Vnitřně cítím určitou potřebu krev dávat,“ říká Petr Zeman.

K dárcovství dovedl celou rodinu, ovšem o tom, že by si za darování krve nechával platit, nepřemýšlí. „I když se na to podívám čistě pragmaticky, nevyplatí se mi brát si na jeden den v práci dovolenou, která má být určená k odreagování, abych se vydával někde do Ostravy pro pár set korun. Chápu ovšem, že studenti si takto mohou slušně přivydělávat,“ řekl obyvatel Karviné. Dárcem krve přitom nemůže být každý. „Stačí i méně závažná nemoc a už nejste jako dárce vhodný. Ovšem snažím se žít zdravě, nepožívám žádné drogy apod.,“ dodává Zeman.

V rámci úvodních projevů představitelů červeného kříže bylo poděkováno dárcům za bezpříspěvkové odběry a nastíněn předmět sporů s organizacemi, které službu proplácejí.

Celá akce se uskutečnila za spolupráce Českého červeného kříže, Města Karviná a Ministerstva zdravotnictví ČR.