„Ještě nemáme určeno, které zakázky se bude tato novinka týkat. Každopádně se bude napoprvé jednat o menší akci. Ale i při ní bude jasně vidět celý průběh řízení. Firma, která se internetovými aukcemi zabývá, nám poskytne uspořádání prvního výběrového zřízení zcela zdarma. Pak už bude záležet jen na nás, jestli dáme tomuto elektronickému způsobu komunikace přednost,“ přiblížil záměr radnice primátor František Chobot.

Podle havířovského magistrátu by se jednalo o další krok ke zprůhlednění hospodaření města. Do aukce by se totiž přihlásily firmy za přesně daných podmínek a poté už by rozhodovala pouze nabídka nejnižší ceny, která by rozhodla o vítězi a byla přitom všem veřejně známa.

„Tuto možnost už vyzkoušela úspěšně nejen některá města, ale i ministerstva – a elektronické výběrové řízení si pochvalovala. Někdo poukazuje na možné zneužití, ale tomu jde předejít přísnými sankcemi při nezahájení prací, které jsou v těchto případech samozřejmostí. Podle zkušeností z jiných měst cena klesla v řádech desítek procent, když ji zájemci nejvíc snižovali s blížícím se koncem aukce. To vše může být i pro naší radnici samozřejmě hodně zajímavé,“ přidal další zajímavosti primátor.

K první zkušební elektronické aukci o zakázku města dojde na začátku příštího roku.