„Vadí nám, že firma neplní své závazky. Cesta je v hrozném stavu, jsou na ní hrozné výmoly a trčí z ní kanály. Navíc při vjezdu na cestu v ulici Na Parcelách má být dopravní značka s přikázanou maximální rychlostí 30 kilometrů v hodině, je tam stále čtyřicítka,“ říká jeden z místních obyvatel. Na této cestě už došlo k několika poškozením aut. „Já jsem si musel nechat vyměnit prahy, tady soused si prorazil olejovou nádrž a urvané výfuky ani nemá cenu počítat. Navíc se tady jede do kopce, který je hodně prudký, a když napadne sníh, tak tady všichni uvízneme. Technické služby nám odmítly komunikaci udržovat poté, co si jejich posypový vůz na této cestě urval radlici,“ dodává místní.

Občanům dále vadí, že nemají kde parkovat, není zajištěn bezpečný přístup k jejich rodinným domům, a v případě neštěstí, by sanitka či hasiči nebyli schopni touto ulicí přijet včas.

Komunikace se podle mluvčí města upravuje každý pátek, a pokud je potřeba, tak i během týdne. „Stavbaři je upravovat musí, musí je i čistit. Pochopitelně po stavbě se musí poškozené úseky i opravit. Dopravní značka s třicítkou bude v co nejkratší době vyměněna,“ přislíbila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Podle ní město podědilo leckde nekvalitní komunikace, jejichž lajdácké dřívější provedení se ukázalo naplno právě dnes, kdy se u nich staví. „Není tedy možné házet všechny škody na autech na to, že se staví kanalizace, a že stavbaři něco zanedbali. Ne, stavbaři jsou hlídáni a co udělat musí, to dodržují,“ dodává mluvčí města. Otázka, kdo bude prudký kopec upravovat v zimě, se zatím řeší a definitivní výsledek bude teprve dojednán.

Další problémy jsou zapříčiněni technologií výstavby. „Kanalizační stoka v dotčeném místě se měla budovat bezvýkopově, ale po jednání s lidmi v této části a dalšími zainteresovanými stranami se přistoupilo k jiné technice, tedy k té, že se musí kopat. Po řadě jednání jsme ale přistoupili ke kompromisu tak, aby lidé dojeli ke svým domům auty, přesto to vyžaduje částečnou uzavírku. Musím ale říct, že všichni byli upozorněni na případný nekomfort při stavbě kanalizace. Bez nové kanalizace by lidé na okraji města neměli přípojky a mávnutím kouzelného proutku prostě kanalizaci nepostavíme,“ dodává Swiderová.

Místní snad potěší zpráva, že konec stavebních prací bude dodržen. „Práce skončí včas. S malými výjimkami jedeme na všech deseti místech stavby podle plánu,“ potvrdila mluvčí města.

Město zaznamenalo i několik dalších stížností obyvatel, kterých se stavba kanalizace dotkla. „Stížnosti se vždy snažíme vyřešit, jak jen to jde. Vím, že se nezavděčíme všem, ale taky víme, že většina lidí vylepšení infrastruktury do budoucna ocení,“ dodává mluvčí.