Prádelna přitom vypadá jako každá jiná. Voní to v ní čistým prádlem a dýchá teplem. Speciální stroje na žehlení však obsluhují lidé, kteří si do kolonky zdravotní stav píší buď nějaké fyzické či mentální postižení, nebo prostě mají změněnou zdravotní schopnost.

„Chráněná prádelna vznikla s cílem zaměstnávat zdravotně postižené lidi, kteří mají problém najít si práci. Přenesením do nových prostor se nám počet pracovníků rozšířil o pět míst,“ sdělila výkonná ředitelka chráněné dílny Ergon Dolores Czudková.

„Cílem však nebyl jen vznik pracovních míst v prádelně pro zdravotně postižené, ale také jejich dlouhodobé zaměstnání, ve kterém by byli spokojeni, a hlavně, aby byli spokojeni také naší zákazníci a ti aby si uvědomili, že i zdravotně postižení jsou při dobrých podmínkách schopni odvádět stejně kvalitní práci jako zdraví zaměstnanci,“ doplnila Czudková.

Jelikož se provoz prádelny skutečně osvědčil, bude se rozrůstat. Chystá se otevření chráněných prádelen v Havířově a také ve Vsetíně.

Chráněná dílna Ergon se letos podruhé zúčastnila Akademie sociálního podnikání v Praze s cílem naučit se sociálnímu podnikání, což je právě například provoz chráněné prádelny. Samotná akademie pak přispěla chráněné dílně Ergon na zakoupení vozidla, kterým se sváží a rozváží prádlo od klientů. „A není jich málo. Zájem o naše služby je velký, což nás velmi těší,“ uvedla Czudková.

Gabriela Cichá