Ti za lidmi vyššího věku vyrážejí do místních zařízení pro seniory, pořádají pro ně však také kurzy přímo v sídle městské policie či v tamní tělocvičně.
„Na besedě jsme předvedli starším lidem i nejrůznější obranné pomůcky,“ uvedl velitel orlovských strážníků Rostislav Szczurek.

Senioři se tak seznamují s věcmi jako jsou ochranné spreje a dalšími pomůckami. Nejvíce je ale zaujal kapesní alarm. „Je to v podstatě menší krabička, kterou nosí člověk u sebe v kapse. Když například dojde k nějakému napadení, zmáčkne se knoflík a krabička začne vydávat hlasitý zvuk, kterým upozorní kolemjdoucí, že se něco děje, nebo nepříjemný zvuk překvapí i samotného zloděje a ten se dá na útěk,“ říká Szczurek.

Senioři, kteří se cítili fit, pak odešli se strážníky do tělocvičny. Tam je čekal výcvik základních prvků sebeobrany. „Nešlo však o to, aby se senioři pouštěli s pachateli do nějakého souboje. Kurz je spíše učil, jak se v případě přepadení stavět, které části těla si chránit a podobné věci. Seniory vždy učíme, že proti případným útočníkům jsou vždy ve fyzické nevýhodě a jakákoli aktivní obrana může vést k nepěknému poranění starého člověka. Daleko cennější je třeba předat nám co nejpodrobnější popis pachatele,“ doplnil velitel strážníků.

Městští policisté také vybavují seniory speciálními samolepkami na dveře, které mají odradit případné dotěrné podomní obchodníky či třeba lumpy, kteří je navštěvují pod nejrůznějšími záminkami, aby je poté mohli okrást.

Akci si většina účastníků pochvalovala a zástupci Zdravého města Orlová a strážníci s ní sklidili úspěch také na prezentaci podobných akcí v rámci projektu Zdraví 21 v Opavě.