Na třech největších projektech si tři žadatelé jen z Karviné rozdělí 11 a půl milionu korun. Čtyři miliony korun dostane například Městský fotbalový klub Karviná na rekonstrukci šaten a sociálního zázemí sportovního areálu. Ještě o milion více získá Základní škola Majakovského v Karviné na rekonstrukci venkovního školního sportoviště.

„O dotaci požádalo město a díky lobingu poslance za ODS Jaroslava Krupky bychom ji měli dostat. Žáci se tak dočkají nového oválu a dvou hřišť u své školy,“ přiblížil náměstek primátora Petr Juras.

Dvěma a půl miliony korun přispěje stát také na vybavení knihovny Muzea Těšínska.

Ochuzeny ovšem nezůstanou ani ostatní města a obce na Karvinsku. Ve Stonavě mohou například počítat se 4 miliony korun na odkanalizování okrajové části Stonavy-Nový Svět. „Jsme rádi za každý příspěvek, který pochází z jiného než našeho zdroje. Jsme malá obec, která si každé pomoci váží. Jsem rád, že jsme přesvědčili poslance o vhodnosti dotace na tento projekt,“ uvedl starosta města Ondřej Feber.

V Rychvaldě zase budou moci příští rok za státní peníze vybudovat chodník podél Michálkovické ulice. „Zatím beru třímilionovou dotaci na stavbu chodníku jako neoficiální informaci. Ovšem stavba celkově vyjde na pět milionů, takže by šlo o výrazný příspěvek,“ řekl starosta Rychvaldu Jiří Absolon.
Podobně chtějí využít čtyřmilionovou státní dotaci v Orlové. „Každou dotaci, kterou město získá, pochopitelně vítáme a považujeme za úspěch. Letos se nám v tomto směru poměrně daří a peníze z onoho pověstného „porcování medvěda“ na zmíněný chodník nejsou zdaleka jedinou dotací, kterou se nám pro město podařilo zajistit. Doufáme, že v tomto trendu budeme pokračovat také příští rok,“ řekl orlovský starosta Jiří Michalík. Zmíněnou částkou chce město použít na financování rekonstrukci chodníku v Okružní ulici.

Dalšími úspěšnými žadateli na Karvinsku se stali například Dětské centrum Na Mojské v Českém Těšíně, Mateřská škola Nerudova v Bohumíně či Dolní Lutyně při získání finančního příspěvku na vybudování chodníku v Komenského ulici.